nawigacja
Logo BIP Logo UE
eSesja

kartki
System Informacji Przestrzennej
Serwis Dziennika Ustaw Serwis Monitora Polskiego Żyroskop - wyższa jakość informacji
Rezerwacje


Zmiany w poborze opłat na autostradzie A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław - Katowice

22-06-2021
 

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży

21-06-2021

Puszcza Mariańska 21.06.2021

 

GN .6840.1.2021


Ogłoszenie o wywieszeniu wykazu nieruchomości   przeznaczonych  do sprzedaży 

Wójt Gminy Puszcza Mariańska  informuje,

że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.z 2020 poz.1990 t.j z póź. zm)  na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy  Puszcza Mariańska  ul. St. Papczyńskiego 1 oraz na stronie internetowej  www. puszcza - marianska.pl wywieszony został do publicznej wiadomości na okres 21 dni wykaz nieruchomości   przeznaczonych   do sprzedaży   położonych   na terenie gminy Puszcza Mariańska .

 

„Pomocne Łapki” licealistów

21-06-2021

Uczennice Liceum Ogólnokształcącego imienia Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej zakończyły swoją szlachetną akcję pomocy.

W ramach „Pomocnych Łapek” zebrały 3262 złotych w ramach zrzutki w Internecie oraz 220 złotych ze zbiórki na Facebooku.

Licealistki pieniądze przekazały fundacji, mają pomóc w leczeniu dzieci.

Uczennice w kwietniu postanowiły pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom, które są pod opieką Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. Mówiły: „Chcemy, by mogły one przeżywać swoją chorobę we własnych domach tam, gdzie są z rodzicami i rodzeństwem, czują się bezpieczne i otoczone miłością. Żeby ich życie było pozbawione cierpienia, strachu, rozłąki z bliskimi. Żeby lekarze i pielęgniarki mogli codziennie do nich dojeżdżać i się nimi opiekować. Czas nieuleczalnie chorych dzieci jest krótki. Razem możemy sprawić, że będzie dobry” podkreślały Ania, Agata, Klaudia, Zuzia, Oliwka, Julka, Olga, Kinga, Nikola i Paulina.

 

Uczennice wzięły udział w olimpiadzie „Zwolnienie z teorii”, w jej ramach organizowana była właśnie pomoc dla hospicjum.

 

Licealistki jak podkreślają wiedzą jak kosztowana jest opieka oraz leczenie podopiecznych fundacji. Utworzyły profil na Facebooku i zachęcały do włączenia się w zbiórkę, znalazły ludzi dobrej woli i wrażliwych serc, którzy włączyli się w akcję.

 

Licealistki przyznają, że to nie będzie ich ostatnia tego typu inicjatywa.

 

Susza

21-06-2021
Więcej w załączniku.
 

Posprzątali Kamion

21-06-2021

Chcieli posprzątać swoją okolicę i to zrobili. Blisko czterdzieści osób, mieszkańcy Kamiona i członkowie klubu Lodołamacz wzięło udział w sprzątaniu świata.

To nasze powolne wyjście z lockdownu mówi Agata Grzejszczak ze Stowarzyszenia Rodzin Familia Kamion i radna gminy.

Zebrali dwie duże przyczepki śmieci, w rowach i przy drogach było wszystko, od opon po zużyte butelki.

Sprzątanie rozpoczęło się od brzegu rzeki Rawki, czyli miejsca gdzie zwykle odbywają się imprezy stowarzyszenia. Do tego udało się uporządkować dwie kapliczki.

Mamy wiele planów i już pozyskaliśmy pieniądze z fundacji Pepcolandia na zorganizowanie Festiwalu Teatralno-Kinowego w naszej miejscowości dodaje Agata Grzejszczak.

Grant w wysokości 5 tys. złotych pozwoli latem zaprosić najmłodszych na przedstawienie teatralne w plenerze, będzie też kino plenerowe.

Impreza odbędzie się jak zwykle nad brzegiem rzeki Rawka w Kamionie, tam też planowane są za miesiąc Wianki, ale w okrojonym zakresie.

Imprezy jesienno- zimowe zaś odbywają się w remizie strażackiej, czyli w siedzibie stowarzyszenia.

Stąd też płyną dobre wieści. Stowarzyszenie pozyskało z Lokalnej Grupy Działania Kraina Rawki grant w wysokości 50 tys. złotych na zainstalowanie w budynku ogrzewania.

Obiekt przechodzi generalny remont. Udało się już między innymi dobudować część gospodarczą, są natryski dla strażaków, większa kuchnia, szatnie, część rekreacyjna, wymieniona została podłoga, są sufity powieszane.

Metodą gospodarską mieszkańcy planują pomalować nową część budynku.

Fot. Stowarzyszenie Rodzin Familia Kamion

 

Bogatsza oferta biblioteki

21-06-2021

W czerwcu Gminna Biblioteka Publiczna w Puszczy Mariańskiej przystąpiła do Mazowieckiego Konsorcjum Bibliotek Publicznych, dzięki czemu zwiększyła swój księgozbiór. Czytelnicy mają bowiem dostęp do cyfrowej wypożyczalni Legimi.

 

– W ramach umowy przystąpienia do konsorcjum zakupiliśmy pakiet kodów dostępu do Legimi, które są do dyspozycji czytelników za darmo. Jedyny warunek, to należy być zarejestrowanym czytelnikiem naszej biblioteki lub filii. Zapraszamy do biblioteki, ilość kodów ograniczona – mówi dyrektor placówki Bożena Łukasik- Jędrzejewska.

 

Jak korzystać z internetowej wypożyczalni Legimi:

1. Należy być zarejestrowanym czytelnikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Puszczy Mariańskiej lub Filii Bibliotecznej w Bartnikach.

2. Odebrać w bibliotece gminnej bezpłatny kod dostępu do Legimi.

3. Na stronie http://www.legimi.pl/mazowieckie/ należy:

- a) dokonać jednorazowej rejestracji w serwisie (założyć własne konto),

- b) zalogować się do Legimi na własnym urządzeniu (czytnik, komputer, smartfon, tablet) z wykorzystaniem kodu otrzymanego w bibliotece.

 

Kod należy aktywować w miesiącu, w którym czytelnik go otrzymał – inaczej wygasa, po miesiącu można zwrócić się do biblioteki po kolejny kod na następny miesiąc, kod może otrzymać czytelnik, który ukończył 16 lat. Liczba kodów dostępnych w bibliotece jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Czytelnicy z nieuregulowanymi zobowiązaniami wobec Biblioteki, w celu otrzymania kodu dostępu do Legimi, muszą w pierwszej kolejności rozliczyć się z zaległych wypożyczeń. Do czytania e-booków należy pobrać na swoje urządzenie darmową aplikację Legimi ze strony: http://www.legimi.pl/mazowieckie/ dostępną na iOS, Android, Windows 8 i 10 oraz Windows Phone.

 

Szósta rocznica święceń księdza Łukasza, parafianie wdzięczni za takiego kapłana

21-06-2021

Kto w Radziwiłłowie nie zna księdza Łukasza Wąsikiewicza? Chyba nie ma takiej osoby, zawsze jest do dyspozycji swoich parafian. Ostatnio poświęcił plac i altanę przy Warszawskiej w Radziwiłłowie, to miejsce stworzone dla ludzi przez społeczników.

To też wyjątkowy czas dla księdza Łukasza, obchody szóstej rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich. Jak mówi decyzja o takiej właśnie drodze życia była najlepszą jaką podjął w całym swoim dotychczasowym życiu.

Z tej też okazji parafianie swojemu wikaremu składali życzenia. Seniorzy z Promyka z Radziwiłłowa przyznali, że wspólnie ze swoim księdzem cieszą się tą chwilą. Stowarzyszenie Z Trzech Stron życzyło księdzu Łukaszowi za pośrednictwem Facebooka, aby każdy dzień przypominał jak wielką nadzieję pokłada w nim Pan Bóg.

Ksiądz jest doskonałym organizatorem, ciągle aktywny, teraz wspólnie z młodzieżą kończy remont boiska.

Ksiądz Łukasz Wąsikiewicz zaraża nie tylko mądrością ewangelii ale też pasją, prowadzi vloga, w którym dzieli się przemyśleniami na temat wiary, powołania, przyjaźni, pasji.

Ksiądz Łukasz znany jest też z tego, że doskonale rozumie młodych ludzi. W budynku parafii stworzyli wspólnie miejsce spotkań, tam odbywają się próby teatralne czy też zwykłe pogadanki. Ludzie garną się tutaj.

Ksiądz Łukasz pochodzi z Wielkopolski, rodzice lekarze zawsze marzyli by syn przejął po nich pałeczkę. Jednak tak się nie stało, ksiądz Łukasz był ministrantem, później jego droga z kościołem nieco się rozluźniła aż do momentu kiedy rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym, następnie były studia w Krakowie. Z kilkunastu mężczyzn, tylko ksiądz Łukasz doszedł do końca.

Co to jest powołanie?

– To najtrudniejsze pytanie, jakie znam – mówi.

– To coś co się czuje, co daje szczęście, podobnie jak małżonkom miłość – podkreśla.

Jest dowcipny i otwarty. W wolnych chwilach wydaje gazetkę z dziećmi, i gra na organach, ta pasja zrodziła się jeszcze w liceum.

– Jak jest stres to idę do kościoła sobie porządnie pograć i napięcie mija – podkreśla.

Lubi także grafikę komputerową, to jest zainteresowanie z lat ubiegłych.

 

 

Mniej zdarzeń kryminalnych w Puszczy Mariańskiej

21-06-2021

Edyta Marczewska pełniąca obowiązki Komendanta Powiatowego policji w Żyrardowie przedstawiła sprawozdanie z policyjnej pracy w 2020 roku na terenie Puszczy Mariańskiej. Na początku roku służbę na tym terenie pełniło pięcioro policjantów.

W czerwcu i w listopadzie służbę zakończyły funkcjonariuszki zespołu patrolowego- interwencyjnego.

Teraz niestety zostało dwóch policjantów oraz kierownik posterunku.

Na terenie gminy mieszka 8340 osób, w przeliczeniu na funkcjonariusza policji daje to 1393 osoby przy pełnej obsadzie.

W zeszłym roku przy wsparciu gminy udało się pozyskać nowy pojazd służbowy oznakowany dla komisariatu.

Analiza przestępstw popełnionych w zeszłym roku pokazuje, że najwięcej było kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz uszkodzenia mienia.

Często w trakcie dokonywania przestępstw właścicieli posesji nie było w domu.

2020 rok był czasem kiedy doszło do najmniejszej ilości (w porównaniu z zeszłymi latami), bo 10 zdarzeń związanych z uszkodzeniem mienia, bójką czy pobiciem. W 2017 roku było ich 14, w 2018-12, w 2019-22.

Kradzieży z włamaniem było 14, bójek z pobiciem- 2, przestępstw z uszczerbkiem na zdrowiu- 3.

W 2020 roku jak informuje Edyta Marczewska odnotowano spadek kradzieży, wzrost kradzieży z włamaniem, natomiast liczba uszkodzeń mienia pozostała na niezmienionym poziomie.

Największe zagrożenie jak się okazuje jest w rejonie miejscowości Bartniki i Grabina Radziwiłłowska, gdzie odnotowano łącznie 7 zdarzeń o charakterze kryminalnym.

Na terenie gminy w 19 miejscowościach nie odnotowano żadnego zdarzenia tj. w miejscowościach: Bednary, Biernik, Budy Wolskie, Kamion, Michałów, Niemieryczew, Olszanka, Stara Huta, Stary Karolinów, Stary Łajszczew, Studzieniec, Wygoda, Wycześniak, Wilczynek, Wola Polska, Żuków, Wincentów, Górki, Huta Partacka. W pozostałych miejscowościach doszło do od jednego do trzech zdarzeń kryminalnych.

Wykrywalność przestępstw wyniosła 62,3 procent, w 2019 roku sięgała 63,06 procent, a jeszcze rok wcześniej 67 procent.

W 2020 roku na gorącym uczynku zatrzymano pięciu pijanych kierujących, funkcjonariusz zespołu kryminalnego przeprowadził 135 postępowania przygotowawcze.

Nałożono w tym czasie 41 mandatów karnych, doszło do 171 interwencji policyjnych, było 77 postępowań w sprawach o wykroczenia, wylegitymowano 252 osoby, ujawniono 7 poszukiwanych.

Miejscem szczególnie narażonym na zdarzenia drogowe jest droga 719 w miejscowości Waleriany oraz droga numer 70 w miejscowości Kamion. W 2020 na terenie gminy doszło do 14 wypadków drogowych, w których 18 osób zostało rannych, na terenie gminy było też 65 kolizji drogowych.

 

Pani Sołtys dowozi ludziom książki

21-06-2021

Od dziecka kochała książki, przeczytała wszystkie lektury a z biblioteki w Korabiewicach wychodziła zawsze z torbą pełną ciekawej literatury. Teresa Matysiak Sołtys Sołectwa Górki realizuje się społecznie. W podstawówce we własnym domu prowadziła małą wypożyczalnię książek. Uwielbia czytać, pasjonuje ją klimat pracy biblioteki. Teresa Matysiak ceni sobie kontakt z ludźmi. Jak mówi uśmiech czy dobre słowo od mieszkańców, to jest dla niej ważne. Pani sołtys dzieli się swoją pasją do czytania, to ona w swojej wsi prowadzi mobilną bibliotekę dla ludzi. Sama książki dowozi i prowadzi ich rejestr. Zaczęło się od tego, że sąsiadki pożyczały książki od pani Sołtys, później stwierdziła, że jak one same nie mogą się zapisać do biblioteki, bo na przykład na wyjazd do Puszczy Mariańskiej nie pozwala zdrowie ona zrobiła to za nie. Dzięki temu placówka w Puszczy Mariańskiej zyskała kolejne czytelniczki. Pani Sołtys ma pod opieką siedem osób. Bywa w bibliotece przynajmniej raz w tygodniu. Doskonale zna gusta kobiet. Jadzia lubi obyczajówki, romanse ale też książki wojenne a najbardziej sagi, Hania każdą pozycję oprócz mocnych kryminałów, o które prosi Marysia, mówi Teresa Matysiak. Sama wizyta w bibliotece to dla mnie święto, można porozmawiać, to bardzo ciekawe zakończenie dnia. Jestem tam co tydzień, dodaje. Pani Teresa prowadzi dokładnie dwa zeszyty, w których ma notatki  o wypożyczeniach. Wszystko jest jak trzeba, nawet nie muszę mówić kiedy i jaką książkę trzeba oddać, pani Teresa jest wyjątkowo skrupulatna, mówi Dyrektor Biblioteki w Puszczy Mariańskiej Bożena Łukasik-Jędrzejewska.

 

Dzień Rodziny w Przedszkolu

21-06-2021

26 maja dzieci z Przedszkola w Puszczy Mariańskiej przygotowały niespodziankę dla rodziców z okazji Dnia Rodziny. Grupa Wiewiórek wraz z wychowawczynią Marią Choińską i Małgorzatą Sadowską przygotowały przedstawienie pt: ,,Przygody małpki Tity”.

Historia opowiada o małej niesfornej małpce, która nie słuchała rad najbliższych i postanowiła wyruszyć w świat. Przykre doświadczenia wyniesione z wędrówki wpłynęły na zmianę jej zachowania. Szczęśliwie powróciła do małpiej rodzinki.

Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem, z radością i empatią wcieliły się w role granych przez siebie bohaterów.

Widowisko uświetniły tańce w rytmach afrykańskich oraz życzenia i piosenka - kołysanka dla rodziców przy akompaniamencie Pauliny Janczak. Całość uroczystości została udostępniona rodzicom w postaci nagranego filmiku.

 

 
Odwiedziło nas już 46678210 osób.