nawigacja
Logo BIP
kartki
Agencja Rozwoju Mazowsza
Muzem Mazowsza Zachodniego Serwis Dziennika Ustaw Serwis Monitora Polskiego Więcej informacji Więcej informacji Więcej informacji Więcej informacji Gesipussa Żyroskop - wyższa jakość informacji Udział Stanisława Papczyńskiego w ocaleniu Polski i chrześcijańskiej Europy Więcej informacji

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne

Na terenie gminy od wieków identyfikuje się tradycje gospodarki turystyczno-rekreacyjnej. Jeszcze w średniowieczu przyjeżdżali w tutejsze lasy na łowy książęta mazowieccy i królowie polscy. Rozkwit gospodarki rekreacyjnej nastąpił na początku XX w., w wyniku działalności dra Wróblewskiego, który odkrył specyficzny mikroklimat sprzyjający osobom mającym kłopoty z drogami oddechowymi. Spowodowało to dynamiczny rozwój miejscowości w środku gminy, budowę szeregu pensjonatów i willi oraz prawdziwy boom na przyjazdy letniskowe inteligencji warszawskiej. Sprzyjającym czynnikiem była bliskość przystanku kolejowego w Radziwiłłowie.

W latach międzywojennych w Olszance i Puszczy Mariańskiej przebywało corocznie kilka tysięcy wczasowiczów, w tym na samych letnich koloniach mieszczących się w Senatorówce, Czerwoniaku i szkole podstawowej około 1000 młodzieży. Funkcje letniskowe pojawiły się również na Bartnikach i w Kamionie. W okresie powojennym co roku miejscowości te zaludniały się przyjezdnymi.

Infrastruktura turystyczna najlepiej została rozwinięta w Kamionie, gdzie powstały dwa kempingi, a rzeka Rawka była głównym magnesem dla przyjezdnych. Na terenie gminy znajdujemy szereg elementów tworzących atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną:

  • względnie czyste ekologicznie tereny, powab otoczenia przyrodniczego, lasy i ciekawe tereny rolno-leśne;
  • rzeka Rawka i jej dopływy, zbiorniki małej retencji;/li>
  • bogate zbiorowiska roślinne i stanowiska roślin chronionych;
  • połączenia komunikacyjne i łatwość dojazdu;
  • poklasztorny kompleks księży Marianów;
  • pozostałości zabudowań dworskich i pofolwarcznych;
  • bliskość najbardziej atrakcyjnych miejsc południowo-zachodniego Mazowsza: Arkadia i Nieborów, Żelazowa Wola, Łowicz, Radziejowice.
 
Odwiedziło nas już 44180334 osób.