nawigacja
Logo BIP
kartki
Agencja Rozwoju Mazowsza
Muzem Mazowsza Zachodniego Serwis Dziennika Ustaw Serwis Monitora Polskiego Więcej informacji Więcej informacji Więcej informacji Więcej informacji Gesipussa Żyroskop - wyższa jakość informacji Udział Stanisława Papczyńskiego w ocaleniu Polski i chrześcijańskiej Europy Więcej informacji

TADEUSZ SMOLIŃSKI

Tadeusz Smoliński urodził się 15.05.1950 r., obecnie mieszka w Radziwiłłowie, z zawodu jest murarzem, a zamiłowania – rzeźbiarzem samoukiem. Pierwszą rzeźbę stworzył 13 lat temu. Nie dysponuje specjalnym warsztatem, więc rzeźbi w domu, tam też znajduje się wiele jego rzeźb. Podwórze również zamieniło się już w uroczą plenerową galeryjkę.

Do zajęcia się rzeźbą artystę skłoniła poważna choroba. Sięgając po dłuto pan Tadeusz miał nadzieję zagłuszyć przygnębiające myśli o swoim zdrowiu.

Już pierwsze płaskorzeźby Tadeusza Smolińskiego świadczą o jego zmyśle rzeźbiarskim, wyczuciu materii i przestrzeni. Z biegiem czasu spod jego dłuta wyrastały coraz bardziej doskonałe dzieła – także pełne rzeźby, a samo rzeźbiarstwo przestało być dla autora jedynie odskocznią od przykrej rzeczywistości. Przerodziło się bowiem w bezinteresowną pasję. Mimo, iż artysta ma wielu nabywców swych dzieł, sprzedaż nie jest dla niego celem tworzenia. Ta niezwykła twórczość rodzi się z serca, z wewnętrznej potrzeby i miłości.

Tematem prac Tadeusza Smolińskiego są głównie motywy sakralne – sceny ukrzyżowania, piety, Madonny z Dzieciątkiem, anioły popiersia świętych i osób duchownych, fasady kościołów itp. Pierwsze popiersie, jakie wykonał pan Tadeusz jest rzeźba Jana Kwiecińskiego, patrona SP w Bartnikach. Popiersie to ma swoją historię, gdyż zostało wykonane z jednej z topól, które nauczyciel sadził wraz ze swoimi wychowankami; znajduje się w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Bartnikach.

Spośród tematów świeckich wymienić można portrety, herby, konie. Ulubionym materiałem artysty jest lipa i topola, które, gdy nada im artystyczne kształty, często bejcuje, maluje i lakieruje.

Artysta eksponował swoje prace na indywidualnych wystawach w Szkołach Podstawowych w Bartnikach i Skierniewicach, w kościołach: w Żyrardowie, Puszczy Mariańskiej, Bartnikach i Mszczonowie, a także na zbiorowej wystawie u Księży Salezjanów w Żyrardowie. Ponadto prace pana Smolińskiego można na co dzień podziwiać w kościołach: w Bytomiu, Mszczonowie, Kentach i w Żyrardowie, a także za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, Tanzanii oraz w Muzeum Papieskim w Watykanie.

Do tej pory pan Smoliński zdobył wiele nagród i wyróżnień (m. in. Laur Seniora w Bydgoszczy), jest również zapraszany na liczne wystawy. Działalność artysty nie skupia się wyłącznie na rzeźbiarstwie, gdyż jest on aktywnym członkiem Klubu Seniora „Zgoda” w Skierniewicach, bierze udział w występach kabaretu „Spóźniony Zapłon”, wraz z którym uświetnia wiele lokalnych imprez kulturalnych.

Warto wspomnieć, iż również córka pana Smolińskiego, Agnieszka Szymańska, jest osobą artystycznie uzdolnioną i jest zapraszana na wystawy. Jej prace – rysunki i obrazy – są wyrazem zamiłowania do sztuki. Na co dzień pani Agnieszka prowadzi własną firmę – zakład krawiecki, wolny czas poświęcając swojej pasji, jaką jest malowanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć prac pana Tadeusza i pani Agnieszki w fotogalerii.


Opracowanie: Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych

 
Odwiedziło nas już 44348567 osób.