Menu na urządzeniach mobilnych
- Strona główna
- Aktualności
- Kontakt
- Rolnictwo
- Gospodarka odpadami
- Informacja nt. segregacji
- PSZOK
- Harmonogram
- Odpady powstałe z działalności gospodarczej
- Rejestr Działalności Regulowanej
- Wykaz podmiotów odbierających odpady komunalne
- Wykaz podm. odbier. nieczystości ciekłe, ochrona przed bezd. zwierzętami, schroniska oraz skupy
- Zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków
- Informacja o osiągniętych poziomach recyklingu
- Gospodarka komunalna
- Energia i Ochrona Powietrza
- Oświata
- Ochrona Środowiska
- Wieści z Gminy
- Zamówienia publiczne
- Administracja
- Petycje
- Druki Urzędowe
- Raporty o stanie gminy
- Oferty pracy
- Wybory
- Gospodarka nieruchomościami
- Zagospodarowanie przestrzenne
Ważne linki
-
Ułatwienia dostępu
Opcje dostępności
Zobacz wszystkie aktualności
Rozkład jazdy autobusów w wybory w dniu 21 kwietnia 2024 r.
Informacja-przerwa w dostawie wody
Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w akcji ochrony szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim w 2024r.
Kwalifikacja wojskowa 2024
Webinarium dla seniorów i ich opiekunów
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. I edycja” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji.
Webinarium (spotkanie online) odbędzie się 24 kwietnia 2024 roku (10:00-12:30).
Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy - link do strony z odnośnikiem do formularza: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=88338&p_id=18
Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu wydarzenia, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie będą przesyłane na bieżąco.
Celem spotkania online (webinarium) jest zwiększanie świadomości seniorów i ich opiekunów w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców.
W celu uczestnictwa w spotkaniu niezbędne jest stabilne łącze internetowe.
W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex.
Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane przed webinarium, a szczegółowe informacje techniczne zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem na spotkanie.
Udział w webinarium jest bezpłatny.
Konkurs grantowy "Działaj Lokalnie 2024"
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Kraina Rawki" zaprasza organizacje pozarządowe i grupy nieformalne do składania wniosków w nowym konkursie grantowym „Działaj Lokalnie 2024”.
Nabór wniosków rozpocznie się 15 kwietnia 2024 r. Szczegóły Konkursu na stronie: https://www.krainarawki.eu/nabor-wnioskow-na-dzialaj-lokalnie-2024/
W związku z naborem wniosków, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne poświęcone zasadom konkursu „Działaj Lokalnie”.
Harmonogram spotkań:
18 kwietnia 2024 r. godz. 16.00 Jatki Miejskie w Rawie Mazowieckiej (ul. Mickiewicza 13, 96-200 Rawa Mazowiecka)
19 kwietnia 2024 r. godz. 16.00 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Rawskiej (ul. Jana Pawła II 2, 96-230 Biała Rawska)
23 kwietnia 2024 r. godz. 16.00 Siedziba Mariańskiego Ruchu Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych (ul. Króla Jana Sobieskiego 1, 96-330 Puszcza Mariańska).
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu telefonując pod numer telefonu 695 700 565 lub wysyłając informacje na adres odl@krainarawki.eu
Wystawa odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej w sali obsługi interesanta PT KRUS w Żyrardowie
PT KRUS w Żyrardowie, w dniach: 17.04.2024 r. - 31.08.2024 r., zaprasza rolników z terenu powiatu żyrardowskiego, do odwiedzenia wystawy odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej, stosowanych w rolnictwie.
Wystawa ma na celu promowanie bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym z substancjami niebezpiecznymi.
Ekspozycja będzie dostępna w sali obsługi interesanta, od poniedziałku - do piątku w godz.: 8:00 – 15:00 (poniedziałek: 8:00 – 17:00) .
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 86 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ o godz. 11:46 dnia 17.04.2024
Protokół inwentaryzacyjny dotyczący komunalizacji nieruchomości o nr ew. 29, 30 oraz 231 położonych w miejscowości Zator
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 93 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ o godz.12:20 z dnia 25.04.2024
Ogłoszenie z dnia 29.04.2024 r o przetargu nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Gminy Puszcza Mariańska
"Najpiękniej Umajone" - konkurs LGD Kraina Rawki
Informacja-przerwa w dostawie wody
Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Żyrardowie przedstawia na podstawie danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów zestawienie dotyczące pojazdów
Nabór ofert w konkursie „Aktywni+"
Od 13 maja rozpoczął się nabór wniosków w programie „Aktywni+". O środki na aktywizację osób starszych mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, w tym koła gospodyń wiejskich.
Więcej informacji znajduje się w poniższym linku:
Zapytanie ofertowe na wykonanie ekspertyzy i sporządzenie opinii biegłego w dziedzinie hydrologii, hydrogeologii, stosunków wodnych lub melioracji wodnej dotyczącej naruszenia stanu wody na gruntach
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 108 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OBOSTRZEŃ Z DNIA 20.05.2024
Wakacje z wojskiem
Projekt wakacyjnej służby jest skierowany przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat – szczególnie do tegorocznych maturzystów, studentów, osób w przerwie wakacyjnej oraz tych szukających pracy i zajęcia wakacyjnego. Służba w tym wypadku może stanowić alternatywę dla zwykłej pracy sezonowej.
Oferta „Wakacje z wojskiem” to 70 lokalizacji w całym kraju. Można wybrać odpowiednią dla siebie jednostkę wojskową – czy to pod kątem odległości, terminu czy charakteru służby. Będzie można się sprawdzić m. in. jako żołnierz wojsk lądowych - piechoty, marynarz, żołnierz desantu, czołgista, rakietowiec i wiele innych. Dla każdego wojskowi rekruterzy znajdą pasujący model służby.
Zaplanowaliśmy 3 turnusy - po 27 dni każdy:
· 10.06. - 6.07.
· 15.07. - 10.08.
· 19.08. - 14.09.
Na szkolenia „Wakacje z wojskiem” można zgłosić się w każdej chwili. Procedury i formalności są proste i skrócone do minimum. Wystarczy wejść nasz portal www.zostanzolnierzem.pl, zadzwonić na infolinię +48 800 180 110, otworzyć listę kontaktową projektu lub po prostu zgłosić się do wybranego punktu rekrutacyjnego Wojska Polskiego.
Projekt „Wakacje z wojskiem” jest strategicznym zamierzeniem MON i Wojska Polskiego mającym na celu zwiększenie potencjału rezerw oraz promocję służby wojskowej. Jego głównym obszarem zainteresowania jest młodzież szkolno - studencka w wieku od 18 do 35 lat. Każdy turnus to strzelanie, przetrwanie w terenie, walka wręcz, taktyka wojskowa, szkolenia na pojazdach wojskowych, itd. To także 6 tys. zł uposażenia oraz unikalne doświadczenie zawodowe i życiowe. Dodatkowo, każdy ochotnik po takim szkoleniu będzie miał szansę na dłużej związać się z Wojskiem Polskim – czy to jako żołnierz aktywnej rezerwy, terytorials w WOT, żołnierz zawodowy, czy podchorąży akademii wojskowej.
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 109 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OBOSTRZEŃ Z DNIA 23.05.2024
Dzień dziecka
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 122 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 24.05.2024
Informacja-przerwa w dostawie wody
Program sterylizacji/kastracji i znakowania zwierząt właścicielskich 2024
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 130 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ Z DNIA 29.05.2024
Zapraszamy do głosowania na projekt nr 167 w Budżecie Obywatelskim Mazowsza
Informacja o wyborze oferty na wykonanie ekspertyzy i sporządzenie opinii biegłego.
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 144 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ Z DNIA 03.06.2024
Mam pomysł na Gminę i będą go realizował!
Krzysztof Boryna Wójt Puszczy Mariańskiej o pierwszych decyzjach, pomysłach i planach na nową samorządową kadencję w rozmowie samorządowej
Panie Wójcie był Pan Radnym Gminy Puszcza Mariańska, lata pracy w RG z pewnością spowodowały to, że samorząd stał się dla Pana terytorium poznanym. Imponująca jest aktywność mieszkańców Gminy, ich społeczne zaangażowanie. Pan także, jak mówi włączał się w pracę między innymi Stowarzyszenia Z Trzech Stron. Stowarzyszenie stworzyło miejsce integracji przy ulicy Warszawskiej. Kiedy jednak pojawiła się myśl i chęć, by wystartować w wyborach na najważniejszy urząd w Gminie?
Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Moja ścieżka samorządowa rozpoczęła się w 2015 roku kiedy wystartowałem do Rady Sołeckiej. Przez pierwsze cztery lata chciałem zaobserwować działania i pracę Sołectwa. Podejmowaliśmy inicjatywy, jednak ja chciałem jeszcze więcej. Zostałem także Przewodniczącym Rady Rodziców w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Bartnikach. W 2018 roku wystartowałem w wyborach do Rady Gminy Puszcza Mariańska i w konsekwencji zostałem Radnym. W 2019 roku wystartowałem w wyborach na Sołtysa, zostałem także Sołtysem. Jako młody samorządowiec nabierałem doświadczenia i widziałem wyraźnie, że samotnie nic się nie da. Należy działać w grupie. Samemu się głową muru nie przebije! Powstało Stowarzyszenie Z Trzech Stron, wokół którego pojawili się społecznicy. Stowarzyszenie działa na rzecz młodzieży z całej Gminy. Na organizowane turnieje przyjeżdżali reprezentanci z różnych zakątków naszej Gminy. Występowaliśmy do różnych instytucji o wsparcie, by teren przeznaczony do integracji zagospodarować. To się udawało. Pomógł Orlen- w zagospodarowaniu zieleni, Bank Ochrony Środowiska, BGK, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i inni. Wtedy już nie byłem sam, a z grupą osób, to ma duże znaczenie. W wyborach startowałem w grupie osób z inicjatywą, mój komitet wystawił 13 kandydatów do Rady Gminy oraz mnie na Wójta. Ludzie chcieli ze mną startować. Oznacza to, że popierają mój zamysł na rozwój Gminy. Chcemy, by nasza Gmina była otwarta, chcemy pozyskiwać środki na większy zakres inwestycji, co nie znaczy, że nie były pozyskiwane. Chcemy poprawiać kwestie związane z kulturą.
Co ma Pan na myśli? W Gminie Puszcza Mariańska nie funkcjonuje dom kultury, jednak prężnie działa Gminna Biblioteka.
Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Pierwsze decyzje za nami. W Radzie Gminy powołana została Komisja odpowiedzialna za kulturę, promocję oraz kontakt z organizacjami pozarządowymi. Pracuje w niej 5 Radnych, Przewodniczącą jest Pani Radna Agata Grzejszczak, która z dużym powodzeniem działa w Kamionie. Wiceprzewodniczącą jest Pani Radna Małgorzata Bogusiewicz, która działa nie tylko w straży ale także w Stowarzyszeniu Z Trzech Stron. Są to osoby w Radzie Gminy, które chcą działać na rzecz kultury, mamy także Pana Radnego Wiesława Pietrasa z Puszczy Mariańskiej.
A Gminna Biblioteka, placówka z wieloletnią tradycją, ale z problemami lokalowymi, jaki macie Państwo pomysł na poprawę warunków lokalowych tego miejsca?
Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Tak, tam jest duży problem lokalowy, dlatego chcemy, by powstał nowy budynek dla Biblioteki. Mamy miejsce przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Puszczy Mariańskiej. Pragniemy, aby warunki lokalowe poprawiły się, by była tam czytelnia, także multimedialna. Oglądałem placówkę w Brwinowie, która powstała ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, chcemy także rozwijać naszą placówkę, poprawić jej warunki. W obecnym lokalu nie da się już nic zrobić, jest tam za mało miejsca, a musimy dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. Kolejna sprawa, w pandemii Rada Gminy ze swoimi pracami przeniosła się do dużej sali dawnego GOK-u. Teraz chcemy przenieść Radę do poprzedniej sali, a tę oddać naszym mieszkańcom, społecznikom. Tam działają między innymi Jarzębinki. Chcemy także inaczej wynagradzać Sołtysów za ich pracę w terenie. Chcemy bardzo wspierać społeczników. Mamy wielu, między innymi Izabella Worona, która pracuje z młodzieżą napisała projekt do Budżetu Obywatelskiego, teraz odbywa się głosowanie ludzi, dlatego apeluję do wszystkich o wsparcie. Takie inicjatywy zawsze przynoszą pozytywne efekty.
Jakie macie Państwo teraz plany inwestycyjne?
Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Chcemy przeprowadzić termomodernizację nowej sali przy Liceum Ogólnokształcącym, będę prowadził rozmowy na ten temat z Panią Dyrektor LO. Chcemy także wykonać termomodernizację budynku szkoły w Michałowie. Te inwestycje przełożą się nie tylko na koszty utrzymania budynków, ale także na ich większe udostępnienie mieszkańcom, społeczności.
Panie Wójcie często mieszkańcy pytają o estetykę u wjazdu do Puszczy Mariańskiej. Ten budynek, który wita nie wygląda dobrze. Co chcecie zrobić z tym tematem?
Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Jak najbardziej jest to problem, jest tam nieuregulowany stosunek prawny. Próbowaliśmy już w poprzedniej kadencji zmienić to, dalej działamy. Nie jest to sprawa prosta, bo głównie dotyczy kwestii prawnych.
Panie Wójcie jest Pan po spotkaniach z przedstawicielami wielu środowisk w Gminie. Ludzie z pewnością są zainteresowani tym, jakie ma Pan plany, mają pytania. Co uważa Pan na dzień dzisiejszy jako sprawy pilne?
Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: 6 maja objąłem urząd Wójta Gminy Puszcza Mariańska, zastało mnie kilka spraw, które teraz należy zrealizować. Mamy wiele decyzji inwestycyjnych, bo występowaliśmy z wnioskami o dofinansowanie. Wśród nich mamy plany budowy hali przy szkole w Walerianach. Umowa na ten cel dotarła do Gminy w marcu, a środki zobowiązani jesteśmy wydatkować do końca tego roku. Przed nami różne procedury, a na to potrzeba czasu. To są pilne sprawy. Do takich zaliczyć należy także między innymi rozwiązanie problemu z dostarczaniem wody na naszym terenie, tak by występująca awaria nie pozbawiła mieszkańców wody na przykład przez weekend. W innej części Gminy woda odbiega od standardów, trzeba się tym pilnie zająć. Podjąłem już działania w tym zakresie. W ostatnim czasie byłem na spotkaniu z dyrektorem placówki w Studzieńcu, spotkanie dotyczyło oczyszczalni ścieków w Studzieńcu. Staram się także poznać lokalnych włodarzy, rozmawiałem ze Starostą Powiatu Żyrardowskiego na temat naszej współpracy, następne spotkanie mam zaplanowane z Burmistrzem Mszczonowa.
W międzyczasie odwiedza Pan szkoły, bierze udział w uroczystościach.
Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Tak, w niedzielę Dzień Dziecka w Bartnikach, w środę byłem na Pierwszym Biegu Przedszkolaka i pikniku rodzinnym. Uczestniczyłem także w Kwiecinkach, oraz w spotkaniu z młodymi artystami w Galerii Grupy U Nas w Puszczy Mariańskiej. Wszystkie inicjatywy wspieram. Wiem, że oczekiwania na zmiany są duże. Postaram się nie zawieść mieszkańców. Wszystkiego nie zrobię w miesiąc, pół roku czy rok, potrzeba czasu. Mam pomysł na Gminę, o inwestycjach i wszystkim co się w niej dzieje będą Państwo informowani na bieżąco.
Dziękuję za rozmowę
Dziękuję
Informacja-przerwa w dostawie wody
Stopnie Alarmowe
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 92) podpisał Zarządzenia:
- nr 57 z dnia 31 maja 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 58 z dnia 31 maja 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 59 z dnia 31 maja 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego CRP (2. stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zarządzenia obowiązują od dnia 1 czerwca 2024 roku, od godz. 00:00, do dnia 31 sierpnia 2024 roku do godz. 23:59.
Raport o stanie gminy
Wybory-rozkład jazdy autobusów w dniu głosowania.
Tymczasowa organizacja ruchu-Długokąty
Szanowni Mieszkańcy,
Informujemy, że od dnia 07 czerwca 2024 roku w związku z wykonaniem nawierzchni asfaltowej zostanie wprowadzona Tymczasowa Organizacja Ruchu na drodze gminnej w miejscowości Długokąty.
Dla potrzeb prowadzenia robót, niezbędne jest całkowite zamknięcie odcinka drogi w m. Długokąty oraz zostanie wprowadzony objazd dla samochodów przez miejscowości: Michałów-Długokąty-Radziwiłłów.
Zakończenie prac planowane jest na 14 czerwca 2024 roku.
Za utrudnienia przepraszamy!
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 151 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 07.06.2024
Informacja o przetargu nieograniczonym z dnia 10.06.2024 roku odnośnie sprzedaży działki nr ew. 186/2 położonej w Grabinie Radziwiłłowskiej.
„Bezpieczna woda” – akcja informacyjno-edukacyjna
Trwa akcja informacyjno-edukacyjna „Bezpieczna Woda”, której celem jest promocja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku.
Akcja jest realizowana przez Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy wsparciu Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.
Poniżej zamieszczona została broszura informacyjna, w której znajdą Państwo najważniejsze zasady bezpieczeństwa, numery alarmowe i zasady wzywania pomocy w formie przystępnej dla dzieci.
Już w pierwszą sobotę wakacji na szlak wyruszy pociąg „Słoneczny” do Ustki.
Już w pierwszą sobotę wakacji na szlak wyruszy pociąg „Słoneczny” do Ustki. „Słoneczny” będzie kursował 7 dni w tygodni przez całe wakacje. Pociąg składa się z nowoczesnych, klimatyzowanych wagonów piętrowych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażonych w przewijaki dla niemowląt oraz stojaki na rowery.
Podobnie jak w zeszłym roku, za bilet normalny w jedną stronę z Warszawy do Ustki zapłacimy 75 zł,
a do Trójmiasta 60 zł. Sprzedaż biletów rozpocznie się 16 czerwca.
Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie www.sloneczny.mazowieckie.com.pl. Bilety na przejazd pociągiem „Słoneczny” można zakupić w aplikacji mobilnej KM, kasach biletowych, na stronie www.bilety.mazowieckie.com.pl, biletomatach KM oraz u kierownika pociągu.
Komunikat MSWiA o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja ustawy pomocowej z podpisem prezydenta
W piątek, 7 czerwca br., prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Projektowana ustawa przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r. i wprowadza szereg zmian w zakresie narzędzi wsparcia uchodźców.
Kluczową zmianą jest kontynuowanie jednej formy zakwaterowania uchodźców - w obiektach, prowadzonych na polecenie wojewodów. Tym samym z dniem 30 czerwca br. zakończy się wsparcie, oferowane dotychczas na podstawie art. 13, polegające na zapewnieniu świadczenia pieniężnego gospodarzom, którzy na własny koszt udzielali zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy w lokalach prywatnych.
Wygaszenie art. 13, czyli zakończenie wypłaty świadczeń dla osób prywatnych za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy
Świadczenie przewidziane w art. 13 miało charakter nadzwyczajny i z czasem utraciło swoje pierwotne znaczenie, mające na celu rekompensatę kosztów, poniesionych głównie przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Mowa o osobach, które przyjęły pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy, zapewniając im nocleg i wyżywienie w okresie, w którym trudno było przygotować i zrealizować opiekę instytucjonalną przez podmioty publiczne.
W ostatnich miesiącach liczba wnioskodawców korzystających z tego rozwiązania systematycznie maleje, a pula wolnych miejsc w obiektach zbiorowego zakwaterowania rośnie. Właściwe jest więc kontynuowanie jednego systemu wsparcia w zakresie zakwaterowania, który w znacznie większym stopniu może być monitorowany przez organy administracji publicznej w celu zapewnienia pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
Osoby goszczące będą mogły składać wnioski o rekompensatę poniesionych do 30 czerwca br. kosztów zakwaterowania i wyżywienia uchodźców do końca lipca. Wnioski złożone w tym okresie będą rozpatrywane na dotychczasowych warunkach.
Obywatele Ukrainy, którzy nadal będą wymagali wsparcia po wejściu w życie znowelizowanej ustawy, mogą się zgłaszać do właściwego miejscowo wojewody, który udzieli im pomocy na zasadach określonych w art. 12 ustawy, wskazując wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania.
Poniżej udostępniamy numery telefonów infolinii w urzędach wojewódzkich dedykowane dla osób poszukujących zakwaterowania:
WOJEWÓDZTWO |
|
NUMER TELEFONU INFOLINII |
GODZINY FUNKCJONOWANIA |
dolnośląskie |
|
516 132 114 |
poniedziałek-piątek 06:30-14:30 |
kujawsko-pomorskie
|
|
525 872 777 |
poniedziałek-piątek 08:00-15:00 |
lubelskie
|
|
605 111 233 |
całodobowo |
lubuskie
|
|
95 785 13 30 |
całodobowo |
łódzkie
|
|
987
42 664 14 10 |
całodobowo |
małopolskie
|
|
516 240 691 |
poniedziałek-piątek 07:30-15:30 |
mazowieckie
|
|
987 |
całodobowo |
opolskie
|
|
77 45 24 113
883 337 631 |
poniedziałek-piątek 07:30-15:30 |
podkarpackie
|
|
800 100 990 |
poniedziałek-piątek 07:30-15:30 |
podlaskie
|
|
85 74 39 347 |
poniedziałek 08:00-18:00 wtorek-piątek 07:30-15:30 |
pomorskie
|
|
539 016 238
|
10:00-18:00 |
śląskie
|
|
32 20 77 101 |
całodobowo |
świętokrzyskie
|
|
41 342 11 81
41 342 12 14 |
całodobowo |
warmińsko-mazurskie |
|
797 829 617 |
całodobowo |
wielkopolskie
|
|
987
61 854 11 72
|
całodobowo
w godzinach pracy Urzędu |
zachodniopomorskie
|
|
784 602 745 |
całodobowo |
Ogłoszenie w sprawie odbioru folii rolniczych
Ankieta dotycząca przemieszczania się mieszkańców.
W imieniu Gminy Wiskitki, Radziejowice, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Żyrardów serdecznie zapraszamy do wypełnienia poniższej ankiety dotyczącej przemieszczania się mieszkańców tychże gmin.
Głównym naszym celem jest zaplanowanie ułatwień w przemieszczaniu się mieszkańców, w szczególności w codziennych podróżach do pracy, czy szkoły. Zebrane informacje posłużą do analizy przy opracowaniu dokumentacji "Budowa ciągów pieszo-rowerowych".
Ankieta ma na celu zbadanie oczekiwań transportowych mieszkańców Gminy Wiskitki, Radziejowice, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Żyrardów i poznanie opinii na temat zmiany środka transportu z samochodu na rower.
Realizatorem analizy jest firma "TRAKO Projekty Transportowe".
Ankieta będzie aktywna do 25.06.2024 r.
Link do ankiety: https://tiny.pl/dj5q9
Konkurs fotograficzny "Mazowsze bliskie sercu".
Zmiany w programie Czyste Powietrze
ZMIANY W PROGRAMIE
CZYSTE POWIETRZE
Obowiązkowa lista ZUM
Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów.
Lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/
Obowiązkowy audyt energetyczny
Informujemy, że od 14 czerwca 2024 r. – w przypadku kupna i montażu pompy ciepła z dotacją z programu „Czyste Powietrze” – obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny. Można na to dostać dodatkową dotację do 1 200 zł.
Szczegóły: https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/lepsze
Szczegóły ws. zmian programu „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia: https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 172 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 19.06.2024
Informacja-przerwa w dostawie wody
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 175 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 21.06.2024
Zaproszenie do współtworzenia programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2025 r.
Do 15 lipca br. można zgłaszać uwagi do „Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 rok". Szczegółowe informacje dostępne są pod linkiem https://mazovia.pl/pl/bip/komunikaty/zaproszenie-do-wspoltworzenia-programu-wspolpracy-wojewodztwa-mazowieckiego-z-organizacjami-pozarzadowymi-na-2025-r.html
Informacja - Susza
Wójt Gminy Puszcza Mariańska, informuje, że W związku z wysoką temperaturą zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę dostarczoną za pośrednictwem gminnej sieci wodociągowej.
Zbyt intensywny pobór wody wynikaj ący między innymi z podlewania ogródków i trawników może powodować spadki ciśnienia
wody w sieci.
Uprzejmie proszę Mieszkańców o racjonalne korzystanie z dostarczonej wody, ograniczając jej zużycie wyłącznie do celów
spożywczych i sanitarnych.
Bardzo proszę, szanujmy wodę, żeby była dostępna dla wszystkich Mieszkańców naszej Gminy.
Wójt Gminy
Krzysztof Boryna
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 184 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 28.06.2024
Informacja-przerwa w dostawie wody
Wystawa tkanych gobelinów w dawnej fabryce lnu
Obrazy
Burza – jak się zachować. Vademecum IMGW
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 200 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 08.07.2024
Informacja dotycząca wparcia finansowego nagród dla placówek szkolnych - Zostań Sponsorem
Puszcza Mariańska dnia 09.07.2024 r
Szanowni Państwo
Dnia 8 września 2024 r. w naszej gminie odbędą się Dożynki Gminne. Podczas uroczystości przewidziany został konkurs muzyczny dla placówek oświatowych
z terenu naszej gminy pt: „ Muzyczna Puszcza”. Konkurs zaplanowany jest w grupach wiekowych: przedszkole, klasy 1-3 oraz klasy 4-8. Uczestnicy reprezentowali będą swoje szkoły. W konkursie tym przewidujemy nagrody z zajęcie I, II oraz III miejsca w postaci voucherów na zakup materiałów dydaktycznych dla poszczególnych, zwycięskich placówek. Dla wszystkich uczestników przewidujemy dyplomy oraz drobne upominki. Dlatego też, zwracamy się do Państwa z zapytaniem
o możliwość wsparcia finansowego nagród dla naszego konkursu. Ze swojej strony możemy zaproponować Państwu reklamę podczas tegorocznych Dożynek Gminnych, umieszczenie logo Państwa firmy na oficjalnym plakacie wydarzenia, oficjalne podziękowania wygłoszone w trakcie uroczystości. Jesteśmy również otwarci na inny sposób promocji Państwa firmy.
Darowizny z dopiskiem „ konkurs Muzyczna Puszcza” można dokonywać na nr konta: 21 9297 0005 0300 0781 2012 0043
Z góry dziękujemy za okazane wsparcie.
Z poważaniem
Wójt Gminy Puszcza Mariańska
Krzysztof Boryna
Przewodniczący Rady Gminy
Wiesław Pietras
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 208 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 12.07.2024
Realizacja Programu Priorytetowego Czyste Powietrze na terenie Gminy Puszcza Mariańska – stan na dzień 30.06.2024
REALIZACJA PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE NA TERENIE GMINY PUSZCZA MARIAŃSKA – stan na dzień 30.06.2024 r
Powiat/Gmina |
Liczba złożonych wniosków |
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć |
Kwota wypłaconych dotacji (zł) |
żyrardowski |
1689 |
775 |
15 815 874,80 |
|
|
|
|
Puszcza Mariańska |
440 |
195 |
3 817 335,24 |
|
|
|
|
* Informacje zawarte w zestawieniu pobrane zostały z wewnętrznego systemu teleinformatycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i dotyczą okresu od początku trwania Programu „Czyste Powietrze” tj. od dnia 19.09.2018 r. do dnia 30.06.2024 r.
Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach programu pn.”Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków”
Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Programu pn. „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków”
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć z dziedziny ochrona wód w ramach Programu 2024-OW-1 pn. „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków”.
Wnioski wraz załącznikami należy składać w siedzibie Funduszu w Warszawie ul. Ogrodowa 5/7, 00-893 Warszawa w terminie od 08.07.2024 r. do wyczerpania alokacji.
Dokumenty dostępne są w Strefie Beneficjenta w zakładce Programy 2024
Więcej informacji na stronie: https://wfosigw.pl/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-w-ramach-programu-pn-budowa-przydomowych-oczyszczalni-sciekow/
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 221 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 15.07.2024
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 222 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 15.07.2024
Ogłoszenie odnośnie wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków w terminie od 01.08.2024 do 23.08.2024 w godzinach 8-15 w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie dla obrębów ew.: Budy Wolskie, Huta Partacka, Karnice, Korabiewice, Niemieryczew, Olszanka, Wilczynek, Wola Polska, Zator oraz Biernik Włościański
Informacja-przerwa w dostawie wody
Wakacyjne turnusy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz terytorialnej służby wojskowej
Trwają wakacyjne turnusy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz terytorialnej służby wojskowej!
Wakacje w pełni, a jeśli nie lubisz marnować czasu, wolisz go odpowiednio spożytkować, to jest idealne rozwiązanie – podstawowe przeszkolenie wojskowe w trakcie wakacji.
Jesteś już po wakacyjnym wyjeździe, a może nie masz planów na dalszą część lata? Zapoznaj się
z najbliższymi terminami szkoleń oraz co dzięki temu możesz zyskać.
Terminy:
· Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa:
- 19 sierpnia – 14 września
- 30 września – 26 października
· Terytorialna służba wojskowa:
- 20 lipca – 04 sierpnia (18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej)
- 09 sierpnia – 24 sierpnia (5 Mazowiecka Brygady Obrony Terytorialnej)
- 07 września – 22 września (18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej)
- 13 września – 28 września (5 Mazowiecka Brygady Obrony Terytorialnej)
- 13 września – 28 września (Batalion Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej)
- 14 września – 29 września (Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki)
Co zyskujesz?
· Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa:
Po odbyciu 27-dniowego szkolenia podstawowego, zakończonego przysięgą wojskową, ochotnik ma stopień szeregowego rezerwy. Za szkolenie podstawowe elew otrzymuje wynagrodzenie
w wysokości do 6000 zł brutto. Po pozytywnym ukończeniu 27-dniowego przeszkolenia pojawiają się dwie możliwości: przejście do rezerwy pasywnej lub kontynuacja kształcenia podczas szkolenia specjalistycznego, które trwa do 11 miesięcy (długość szkolenia specjalistycznego jest uzależniona od Dowódcy JW.). Osoba, która ukończyła dobrowolną zasadniczą służbę wojskową ma pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej oraz powołania do zawodowej służby wojskowej.
W trakcie szkolenia specjalistycznego żołnierz ma możliwość nabycia dodatkowych uprawnień lub kwalifikacji, które mogą być przydatne w Siłach Zbrojnych RP.
· Terytorialna służba wojskowa:
Po odbyciu 16-dniowego szkolenia podstawowego, zakończonego przysięgą wojskową, ochotnik ma stopień szeregowego rezerwy. W trakcie szkolenia otrzymuje się wykaz szkoleń rotacyjnych na cały rok (często jest to okres trwania powołania, który, po upływie, można przedłużyć). Szkolenia rotacyjne zazwyczaj odbywają się 2 dni w miesiącu (1 weekend w miesiącu). Żołnierz co miesiąc otrzymuje nieopodatkowane wynagrodzenie składające się z:
600 zł za gotowość bojową + od 141 zł za każdy dzień służby. Pełniąc terytorialną służbę wojskową istnieje możliwość nabycia dodatkowych kwalifikacji lub uprawnień przydatnych
w Siłach Zbrojnych RP.
Dlaczego warto?
- Rozwój osobisty i zawodowy: Służba wojskowa to nie tylko szansa na zdobycie unikalnych umiejętności, ale także możliwość rozwinięcia cech takich jak dyscyplina, odpowiedzialność, czy umiejętność pracy w zespole. To wartości, które z pewnością przydadzą się w przyszłej karierze zawodowej.
- Niezapomniane doświadczenia: Udział w ćwiczeniach wojskowych, obsługa nowoczesnego sprzętu, a także poznanie rówieśników z całej Polski to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie za sobą służba wojskowa. To również okazja do sprawdzenia swoich sił i przeżycia przygód,
o których będziecie opowiadać latami. - Wsparcie finansowe: Każdy uczestnik służby wojskowej otrzyma wynagrodzenie oraz wszelkie niezbędne świadczenia, w tym wyżywienie i zakwaterowanie. To świetny sposób
na spędzenie wakacji w sposób produktywny i zarobienie dodatkowych pieniędzy.
Dla kogo?
· wiek min. 18 lat
· wykształcenie co najmniej podstawowe
· niekaralność
· zdolność fizyczna oraz psychologiczna
· obywatelstwo polskie
Jak się zapisać?
To proste! Wystarczy zarejestrować się na www.zostanzolnierzem.pl, wybrać interesującą służbę wojskową i oczekiwać na kontakt od rekrutera WCR Warszawa-Ochota. Kolejnym sposobem jest osobista wizyta w WCR – ul. Sękocińska 8, Warszawa.
Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!
Wykorzystaj swoje wakacje w sposób, który wpłynie na całe Twoje życie. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa oraz terytorialna służba wojskowa to nie tylko wyzwanie, ale i szansa na rozwój oraz niesamowitą przygodę. Czekamy właśnie na Ciebie!
Ankieta dot. analizy problemu ubóstwa energetycznego
Analiza problemu ubóstwa energetycznego
Gminy Puszcza Mariańska
Wójt Gminy Puszcza Mariańska informuje, iż Gmina Puszcza Mariańska przystąpiła do przeprowadzenia analizy problemu zjawiska ubóstwa energetycznego.
Celem wykonania analizy problemu ubóstwa energetycznego jest stworzenie bazy danych osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, która umożliwi przygotowanie odpowiednich programów wsparcia dla mieszkańców oraz pozyskanie środków finansowych na ich realizację.
Konieczność wykonania przez Gminę Puszcza Mariańska analizy zjawiska ubóstwa energetycznego wynika z obowiązującego Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Mazowieckiego, przyjętego Uchwałą nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 8 września 2020 r. zmienionego Uchwałą nr 204/23 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 21 listopada 2023 r. - w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w którym zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu.
Ubóstwo energetyczne – to zjawisko polegające na doświadczeniu trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania za rozsądną cenę, na które składa się utrzymanie adekwatnego standardu ciepła i zaopatrzenie w pozostałe rodzaje energii służące zaspokojeniu w adekwatny sposób podstawowych potrzeb funkcjonowania biologicznego i społecznego członków gospodarstwa domowego.
Głównymi czynnikami wpływającymi na ubóstwo energetyczne są: przyczyny techniczne (niski poziom efektywności energetycznej budynków, wadliwe działanie instalacji grzewczych), przyczyny ekonomiczne (bezrobocie, niskie dochody gospodarstw domowych, rosnące ceny energii i paliw), przyczyny związane z nieefektywnym korzystaniem z urządzeń grzewczych i elektrycznych.
W związku z powyższym bardzo proszę, aby osoby, które uważają, że są dotknięte zjawiskiem ubóstwa energetycznego wypełniły ankietę.
Ankietę można złożyć:
- bezpośrednio do Urzędu Gminy Puszcza Mariańska ul. Stanisława Papczyńskiego 1, 96-330 Puszcza Mariańska (Sekretariat)
- wysłać pocztą na adres: Urzędu Gminy Puszcza Mariańska ul. Stanisława Papczyńskiego 1, 96-330 Puszcza Mariańska (decyduje data wpływu do Urzędu)
- elektronicznie na adres: urzad@puszcza-marianska.pl
- wypełnić ankietę internetową pod adresem: https://forms.gle/DRXu6uAjdNwZzrwz7
Termin składania ankiet do 2 sierpnia 2024 r.
Do przeprowadzenia analizy zjawiska ubóstwa energetycznego na terenie naszej Gminy została upoważniona firma:
Zakład Analiz Środowiskowych Eko-Precyzja Czupryn Paweł, 43-450 Ustroń, ul. Sikorskiego 10.
Dane kontaktowe do podmiotu realizującego spis: 512 110 314 lub biuro@eko-precyzja.eu
Zwracamy się z uprzejmą prośbą do mieszkańców o pomoc pracownikom ww. firmy podczas wykonywanych prac w zakresie udzielania informacji.
Wójt Gminy Puszcza Mariańska
Krzysztof Boryna
Bądź dobry dla swojego psa
Zaproszenie na wakacyjne warsztaty teatralne
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 230 z dnia 22.07.2024
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 231 z dnia 22.07.2024
80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia br. obchodzić będziemy 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia „w godzinę ‘W’„ na terenie gminy Puszcza Mariańska rozbrzmią syreny alarmowe emitując ciągły sygnał alarmowy trwający minutę.
Kiedy o godz. 17:00 usłyszymy ryk syren, zatrzymajmy się na minutę i uczcijmy chwilą ciszy tych, którzy walczyli i zginęli za wolną Polskę.
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 239 z dnia 26.07.2024
Masz nowe źródło ogrzewania? Zmieniłeś piec? Pamiętaj o wypełnieniu deklaracji CEEB
Ostrzeżenie dla Mieszkańców przed nieuczciwymi oferentami i wykonawcami
Puszcza Mariańska, 9 sierpnia 2024r.
Szanowni Mieszkańcy
Gminy Puszcza Mariańska
Wobec narastającego problemu wynikającego z działań nieuczciwych oferentów i wykonawców oferujących Państwu nieprofesjonalne usługi, niezgodne z Regulaminem Programu Czyste Powietrze, dostawy urządzeń, pozaklasowych, niezgodnych z wymaganiami Programu Czyste Powietrze i cenami na rynku usługi dotyczące:
· opracowania wniosków o dotację
· montażu kotłów, pomp ciepła
· fotowoltaiki
· docieplenia budynków
Gmina Puszcza Mariańska w ślad za wcześniejszymi komunikatami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, zamieszcza niniejszy komunikat – ostrzeżenie.
Prosimy Państwa o rozwagę w wyborze dostawców i firm wykonawczych/instalacyjnych realizujących Państwa projekty, dofinansowywane z Programu Czyste Powietrze.
Niestety zdarzają się także na naszym terenie nieuczciwi wykonawcy którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości, niespełniające wymagań Programu Czyste Powietrze.
Na podstawie docierających do nas informacji odnotowujemy praktyki zawyżania cen, podawania nierzetelnych informacji dotyczących Programu Czyste Powietrze.
Oferenci stosują agresywny marketing, podszywają się pod pracowników Urzędu Gminy, stosują w swoich ulotkach wzornictwo łudząco podobne do druków Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
Skorzystanie z ich usług może oznaczać problemy w odzyskaniu należnej Państwu dotacji.
Zwracamy także uwagę, że w procedurze opracowywania wniosków o dotację i płatność zmuszeni jesteście Państwo do podawania wrażliwych danych osobowych: nr PESEL, adresu zamieszkania, nr telefonu, adresu e-mail. Udostępnienie tych danych bez zagwarantowania bezpieczeństwa ich przetwarzania może narazić Państwa na poważne problemy.
Informujemy, że posiadamy w naszej Gminie jednostkę – punkt Konsultacyjno - Informacyjny Programu Priorytetowego Czyste Powietrze.
W punkcie tym od kilku lata pracują profesjonalne i przeszkolone osoby, którzy udzielą Państwu wszechstronnej pomocy w wyjaśnieniu zasad Programu, napisaniu wniosku o dotację i płatność, pomogą w wyborze technologii źródeł ciepła, docieplenia, fotowoltaiki itp.
Jednocześnie informujemy, że nie udzieliliśmy żadnej z firm – oferentów zgody ani upoważnienia na działania na terenie Gminy.
Raz jeszcze prosimy o rozwagę i szczególną ostrożność w przyjmowaniu ofert od nieznanych oferentów.
Wójt Gminy Puszcza Mariańska
Krzysztof Boryna
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 255 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 14.08.2024
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 275 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 19.08.2024
Ogłoszenie odnośnie wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków w terminie od 09.09.2024 do 27.09.2024 w godzinach 8-15 w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie dla obrębów ew.wskazanych w poniższych ogłoszeniach
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 276 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 19.08.2024
DOŻYNKI GMINNE
Zapraszamy na Dożynki Gminne, które odbędą się 8 września 2024 r.
Informacja-przerwa w dostawie wody
Pomoc materialna dla uczniów – stypendia szkolne na rok szkolny 2024/2025
Pomoc materialna dla uczniów – stypendia szkolne na rok szkolny 2024/2025
Informujemy, iż w okresie od 2 do 16 września 2024r. w Urzędzie Gminy Puszcza Mariańska można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2024/2025.
Wnioski należy składać w pokoju nr 20 lub w sekretariacie.
Osoba do kontaktu w powyższej sprawie: inspektor Aleksandra Wójcicka tel. /46/ 831 81 51 wew. 15, adres mailowy oswiata@puszcza-marianska.pl
Przyznawanie stypendiów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe w 2024r.
Przyznawanie stypendiów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe w 2024r.
Informujemy, iż w okresie od 2 do 30 września 2024r. w Urzędzie Gminy Puszcza Mariańska można składać wnioski o przyznanie stypendium za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe na rok szkolny 2024/2025.
Wnioski należy składać w pokoju nr 20 lub w sekretariacie.
Osoba do kontaktu w powyższej sprawie: inspektor Aleksandra Wójcicka tel. /46/ 831 81 51 wew. 15, adres mailowy oswiata@puszcza-marianska.pl
UWAGA! Testowe uruchomienie syren
UWAGA!
Komunikat dla mieszkańców Gminy Puszcza Mariańska:
W dniu 30 sierpnia 2024 r., piątek, w godzinach od 10:00 do 12:00 będą uruchamiane syreny alarmowe w ramach testowania systemu alarmowego.
Syreny powinny być słyszane jako sygnał trwający 1 minutę.
Syreny będą uruchamiane w następujących lokalizacjach:
Puszcza Mariańska: Urząd Gminy, ul. Papczyńskiego 1
Korabiewice: Filia Szkoły Podstawowej, Korabiewice 50 A
Waleriany: Szkoła Podstawowa, Waleriany 24
Bartniki: Zespół Szkolno-Przedszkolny, ul. Miodowa 47
Stary Łajszczew: Budynek gminny, Stary Łajszczew 49 A
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 286 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 28.08.2024
Zgłoś Wolontariusza w konkursie "Mazowieckie Barwy Wolontariatu"
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 291 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 02.09.2024
Stopnie Alarmowe
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 92 i 1248) podpisał Zarządzenia:
- nr 92 z dnia 30 sierpnia 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 93 z dnia 30 sierpnia 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego CRP (2. stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- nr 94 z dnia 30 sierpnia 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
Zarządzenia obowiązują od dnia 1 września 2024 roku, od godz. 00:00, do dnia 30 listopada 2024 roku do godz. 23:59.
#AkademiaCzystegoPowietrza2024 – 5 września o godz. 10:00. Zapraszamy na 4. webinar o termomodernizacji i audycie energetycznym w programie „Czyste Powietrze”
Szanowni Państwo
serdecznie zapraszamy na kolejny webinar w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024.
Błędy popełniane podczas termomodernizacji budynku (studium przypadków) oraz rola audytu energetycznego w programie „Czyste Powietrze” – to tematy najbliższego spotkania w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024. Bezpłatny webinar odbędzie się w czwartek, 5 września o godz. 10:00.
Na zgłoszenia wszystkich zainteresowanych czekamy pod linkiem: https://forms.office.com/e/zr0QXKYYXh do 4 września do godz. 15:00.
Pierwsza część spotkania, obejmie takie zagadnienia, jak m.in. wprowadzenie do tematu termomodernizacji budynku, omówienie systemu ogrzewania i wentylacji, kwestie ciepłej wody użytkowej, przegród zewnętrznych, czy odnawialnych źródeł energii.
W drugiej części skupimy się na aspektach audytu energetycznego w odniesieniu m.in. do: Świadectwa Charakterystyki Energetycznej (różnice), jego roli w programie „Czyste Powietrze” (kiedy jest potrzebny i jakie musi spełniać wymagania) i częstych błędach przy wykonywaniu audytu oraz dokumentu podsumowującego audyt energetyczny. Nie zabraknie też przypomnienia o zmianach w dokumencie podsumowującym audyt energetyczny, które nastąpiły po 22.04.2024 r. oraz informacji, gdzie szukać rzetelnych osób, wykonujących audyt energetyczny zgodny z wytycznymi programu „Czyste Powietrze”.
***
Cykl „Akademia Czystego Powietrza” – baza praktycznej wiedzy o ogólnopolskim programie „Czyste Powietrze” – jest realizowany od 2020 r. przez NFOŚiGW, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Polskim Alarmem Smogowym.
Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 295 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 05.09.2024
INFORMACJA- Wymiana wodomierzy
INFORMACJA- Wymiana wodomierzy faza końcowa
Informacja- Remont-SUW w Mrozach
Uwaga, ulewne deszcze
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla województw południowo-zachodniej i częściowo centralnej Polski. Ostrzeżenia dotyczą przechodzącego nad naszym krajem frontu atmosferycznego, powodującego wzrost ryzyka wystąpienia ekstremalnych opadów deszczu, które z kolei mogą skutkować podtopieniami i miejscowo zjawiskami powodziowymi w rejonie rzek, cieków i zbiorników wodnych.
Gmina Puszcza Mariańska nie jest obszarem zagrożonym powodziowo, jednak w sytuacji długo trwających i intensywnych opadów deszczu może dochodzić do podtopień pól uprawnych, niżej położonych budynków, czy dróg zlokalizowanych w pobliżu cieków wodnych.
W związku z powyższym rekomendujemy:
- w przypadku, gdy budynek mieszkalny znajduje się na terenie lub w pobliżu terenu dotykanego podtopieniami, zabezpieczenie workami z piaskiem drzwi i okien podpiwniczeń;
- przestawienie pojazdów stojących na obniżonym terenie, który w przeszłości był podtapiany;
- nie zbliżanie się do wezbranych rzek i do cieków wodnych w trakcie nagłego gromadzenia się w nich wody, a zwłaszcza pilnowanie by nie robiły tego dzieci;
- zabezpieczenie przed podtopieniem wartościowych rzeczy przetrzymywanych na posadzkach w piwnicach, na przykład przez przeniesienie ich na wyższe półki.
POMOC DLA MIASTA I GMINY WLEŃ
Drodzy mieszkańcy Gminy Puszcza Mariańska, rozpoczynamy zbiórkę darów dla mieszkańców , którzy ucierpieli w powodzi na Dolnym Śląsku.
Potrzebujemy:
- rękawice gumowe;
- worki na śmieci;
- żywność trwała, najlepiej puszkowana długoterminowa;
- woda;
- łopaty;
- karma dla zwierząt puszkowana.
Dary można dostarczyć od dziś do czwartku 19 września do następujących punktów zbiórki:
- OSP Grabina Radziwiłłowska, Grabina Radziwiłłowska, ul. Duża 78, środa i czwartek w godz. 11:00-12:00 oraz 19:00-20:00 (kontakt telefoniczny w innych godzinach 515 398 677)
- KSRG OSP Bartniki, Bartniki ul. Miodowa 104, godz. 18:00-20:00
- OSP Kamion, Kamion ul. Złota 18, godz. 16:00-20:00 (kontakt telefoniczny w innych godzinach 886 121 537 lub 691 999 134)
- OSP Puszcza Mariańska, Bartniki ul. Miodowa 214, godz. 9:00-14:00
- KSRG OSP Michałów, Michałów 21, godz. 18:00-20:00
- Budynek gminny „Dom Kultury”, ul. Króla Jana Sobieskiego 1, w godz. pracy urzędu tel. 512 153 873;
- Włodzimierz Dzierzbicki Radziwiłłów ul. Wspólna 19, tel. 510 121 468;
- Bio-Kris Krzysztof Sobczyk, Grabina Radziwiłłowska ul. Duża 18, godz. 8:30-17:30.
- Sklep Wielobranżowy „Pod Sosnami” Andrzej Wrzodak, Puszcza Mariańska ul. Sosnowa 11, w godz. pracy sklepu.
- OSP Waleriany, Waleriany 8B, godz. 17:00-20:00 (kontakt telefoniczny w innych godzinach 665 323 823 lub 607 652 991);
- Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Króla Jana III Sobieskiego w Puszczy Mariańskiej, ul. Konstytucji 3 Maja 3, w godz. pracy szkoły;
- Filia Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Puszczy Mariańskiej w Korabiewicach, Korabiewice 50a, w godz. pracy szkoły;
- Szkoła Filialna w Michałowie Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Puszczy Mariańskiej, Michałów 39, w godz. pracy szkoły.
- Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Kwiecińskiego w Bartnikach, Bartniki ul. Miodowa 47, w godz. pracy szkoły.
Jeśli ktoś z mieszkańców Gminy Puszcza Mariańska nie jest w stanie dostarczyć rzeczy do wskazanych miejsc, prosimy o kontakt pod nr tel. 510 121 468 oraz 501 026 196.
Zebrane dary zostaną dostarczone do Powiatu Żyrardowskiego i wspólnie przetransportowane do potrzebujących mieszkańców Miasta i Gminy Wleń.
Wszystkim zaangażowanym w pomoc potrzebującym dziękujemy za podjęcie wspólnej inicjatywy.
Czasowa organizacja ruchu w ciągu drogi powiatowej nr 4719W Puszcza Mariańska - Mszczonów w m. Lublinów
Informujemy, iż z dniem 20.09.2024 roku, w związku z zamknięciem obiektu mostowego w m. Lublinów w ciągu drogi powiatowej nr 4719W Puszcza Mariańska – Mszczonów wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu. W załączniku przesyłamy zawiadomienie o wprowadzeniu czasowej organizacji ruchu.
Ogłoszenie o konsultacjach projektu programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2025
Konsultacje projektu "Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi"
Informacja-przerwa w dostawie wody
Poprawa infrastruktury drogowej na terenie Gminy Puszcza Mariańska
Szanowni Mieszkańcy,
W związku z prowadzoną inwestycją pn. „Poprawa infrastruktury drogowej na terenie Gminy Puszcza Mariańska” przebudowana zostanie droga gminna nr 470201 tj. ul. Duża w miejscowości Grabina Radziwiłłowska i ul. Turystyczna w miejscowości Bartniki ,gmina Puszcza Mariańska na odcinku od ul. Miodowej do ul. Brzozowej.
Roboty budowlane będą polegały między innymi na: budowie i przebudowie jezdni, zjazdów indywidualnych i publicznych, budowie odwodnienia, modernizacji rowów przydrożnych oraz budowie chodnika.
Po zakończeniu robót wykonana zostanie nowa stała organizacja ruchu drogowego.
Wykonawcą ww. robót budowlanych jest Firma JKM Mirex Sp. z o.o. z siedzibą w Skierniewicach.
Roboty budowlane prowadzone będą w dwóch etapach:
I etap: odcinek od ul. Miodowej do ul. Sportowej
II etap: odcinek od ul. Sportowej do ul. Brzozowej
Umowny termin zakończenia robót budowlanych – X.2025 r.
[KOPIA] Konsultacje społeczne projektu "Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030 (PGO WM 2030)"
[KOPIA]
Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie
Komunikat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu „Czyste Powietrze”
Uważaj na firmy, które zapraszają Cię na spotkanie i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi „Czystego Powietrza” czy instytucji zarządzających programem. Bądź czujny, zapytaj o tego wykonawcę w swojej gminie. I niech Cię nie zmyli fakt, że spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców jest organizowane w wynajętej sali gminy czy urzędu.
Przypominamy, że ogólnopolski pogram „Czyste Powietrze” – pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wdrażany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminami w całej Polsce (mamy ponad 2 tys. zaangażowanych JST) oraz wybranymi bankami. Wszystkie te instytucje – w tym listę gmin prowadzących punkty konsultacyjno-informacyjne „Czystego Powietrza” i banków oferujących Kredyt Czyste Powietrze – znajdziesz na oficjalnej stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Nie promujemy w naszym programie konkretnych urządzeń i materiałów, ani firm wykonawczych czy instalacyjnych, dlatego sprawdzaj z kim współpracujesz i co wybierasz, bo robisz to na własne ryzyko.
Kto jest operatorem programu „Czyste Powietrze”?
Obecnie trwa też pilotaż operatorów programu „Czyste Powietrze”, którzy są uprawnieni na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania naszych beneficjentów w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia, ale tylko w dwóch województwach. W pozostałych nie prowadzimy tego typu działań.
Na terenie Małopolski w naszym imieniu działa 5 operatorów prywatnych ze specjalnymi identyfikatorami (więcej pod linkiem: czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy/malopolskie) oraz 23 gminnych, z kolei w województwie świętokrzyskim mamy 28 gminnych operatorów (czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy).
W żadnym innym województwie nie prowadzimy programu operatorskiego, dlatego bądź uważny, gdy ktoś puka do Twoich drzwi i wspierając się znakiem graficznym programu, czy nazywając się operatorem lub partnerem „Czystego Powietrza” namawia do współpracy przy uzyskaniu dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację Twojego domu. Są to nieuczciwe praktyki, wykorzystujące Twoją niewiedzę i mogące skończyć się konsekwencjami finansowymi (np. będziesz musiał oddać zaliczki, które w Twoim imieniu i za Twoją zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca).
Niebawem operatorzy w całej Polsce
Przy okazji informujemy, że na bazie doświadczeń z dwóch wspomnianych pilotaży, pracujemy nad ogólnopolskim programem operatorów „Czyste Powietrze”, którzy będą w zasięgu ręki naszych wnioskodawców w każdym województwie. Takie rozwiązanie planujemy na 2025 r., o jego szczegółach będziemy informowali m.in. na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Tymczasem uważaj, sprawdzaj i nie daj się naciągnąć nieuczciwym firmom.
Ruszają kontrole domowych pieców i kotłów
RUSZAJĄ KONTROLE DOMOWYCH PIECÓW I KOTŁÓW
Szanowni Mieszkańcy
rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim ruszają kontrole domowych pieców i kotłów na terenie Gminy. Będą one prowadzone przez pracowników Urzędu Gminy Puszcza Mariańska na podstawie upoważnienia udzielonego przez Wójta Gminy Puszcza Mariańska, działającego w oparciu o art. 379 ustawy – Prawo ochrony środowiska.
Każda gmina z terenu województwa mazowieckiego na podstawie Uchwały nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 08.09.2020r. w sprawie programu ochrony powietrza, dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu ma obowiązek przeprowadzenia określonej liczby kontroli na terenie Gminy. Oprócz kontroli interwencyjnych przeprowadzane są kontrole planowe, do których budynki wybierane są losowo. Kontrole mają przede wszystkim charakter edukacyjno – informacyjny, jednak zdarzają się przypadki spalania odpadów za co grozi mandat karny.
Jak wygląda taka kontrola?
Obecność właściciela budynku nie jest konieczna, wystarczy, aby był obecny dorosły domownik.
Kontrole przeprowadzane są w dwuosobowych składach przez upoważnionych przez Wójta pracowników Urzędu Gminy.
Kontrolowany jest zobowiązany umożliwić przeprowadzenie kontroli, jeśli jednak odmawia lub utrudnia czynności, wtedy pracownicy Urzędu mogą zwrócić się do miejscowego Komisariatu Policji o pomoc w prowadzeniu czynności kontrolnych. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.
Podczas kontroli sprawdza się:
· klasę kotła, jego zawartość oraz popielnik,
- najbliższe otoczenie pieca pod kątem obecności odpadów,
- wilgotność drewna,
· posiadanie certyfikatu jakości węgla oraz potwierdzenie zakupu.
Zostaje wykonana dokumentacja fotograficzna oraz przy stwierdzeniu nieprawidłowości może być pobrana próbka popiołu do analizy.
Z czynności kontrolnych sporządza się w dwóch egzemplarzach protokół, który podpisują kontrolujący oraz kontrolowany. Jeden egzemplarz protokołu otrzymuje kontrolowany.
Oprócz czynności kontrolnych prowadzona będzie również działalność edukacyjna na temat: czego w piecu nie można spalać, konieczności wymiany starych pozaklasowych źródeł ciepła na nowocześniejsze urządzenia grzewcze oraz o możliwości uzyskania dofinansowania do tego rodzaju inwestycji.
Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej przewidziane zostały sankcje w postaci kary grzywny do 5000 zł nakładanej przez Sąd Rejonowy.
Jednocześnie informuję, iż z uwagi na prowadzony rejestr źródeł ciepła na terenie Gminy każdy kto wymieni źródło ciepła na nowe ma obowiązek zgłoszenia go do Gminy oraz do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Brak zgłoszenia skutkuje karą grzywny.
Realizacja Programu Priorytetowego Czyste Powietrze na terenie Gminy Puszcza Mariańska – stan na dzień 30.09.2024 r.
Powiat/Gmina |
Liczba złożonych wniosków |
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć |
Kwota wypłaconych dotacji (zł) |
żyrardowski |
1844 |
843 |
17 867 149,67 |
|
|
|
|
Puszcza Mariańska |
476 |
206 |
4 296 738,26 |
|
|
|
|
* Informacje zawarte w zestawieniu pobrane zostały z wewnętrznego systemu teleinformatycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i dotyczą okresu od początku trwania Programu „Czyste Powietrze” tj. od dnia 19.09.2018 r. do dnia 30.09.2024 r.
Ostrzeżenie przed osobami podszywającymi się pod pracowników WFOŚiGW w Warszawie
Ostrzeżenie przed osobami podszywającymi się pod pracowników WFOŚiGW w Warszawie
Szanowni Państwo
W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi osób podszywających się pod pracowników WFOŚiGW w Warszawie pragniemy przypomnieć, że:
1. Jedynymi osobami uprawnionymi do wizyt domowych są pracownicy Zespołu Kontroli Zewnętrznej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Każdy pracownik WFOŚiGW w Warszawie, przyjeżdzający na kontrolę ma przy sobie upoważnienie do kontroli podpisane przez Prezesa WFOŚiGW w Warszawie. Przed przybyciem na miejsce kontroli, WFOŚiGW w Warszawie zawsze uprzedza Beneficjenta o terminie planowanej wizyty.
Jak reagować w przypadku wątpliwości czy osoba, która przyszła z wizytą domową jest pracownikiem ?
· Poproś o okazanie upoważnienia do przeprowadzenia kontroli oraz poproś do wglądu o dokument potwierdzający tożsamość tej osoby,
· W razie wątpliwości natychmiast skontaktuj się z WFOŚiGW w Warszawie pod numerem telefonu 22 50 44 128 w celu potwierdzenia czy osoba podająca się za pracownika WFOŚiGW w Warszawie jest faktycznie zatrudniona w WFOŚiGW w Warszawie i upoważniona jest do przeprowadzenia kontroli,
· W przypadku oszustwa/korupcji zgłoś sprawę odpowiednim służbom oraz do WFOŚiGW w Warszawie pod numerem telefonu 22 50 44 128
2. Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nie wykonują połączeń telefonicznych do Wnioskodawców/Beneficjentów i osób współpracujących z zastrzeżonych numerów telefonów.
3. Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nigdy nie składają propozycji, iż w zamian za przekazanie określonej kwoty pieniędzy, wniosek o dofinansowanie/płatność zostanie rozpatrzony w pierwszej kolejności.
Uwaga! W WFOŚiGW w Warszawie wnioski o dofinansowanie/płatność rozpatrywane są wg daty wpływu wniosku do Funduszu.
4. Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nie posługują się plakietkami z napisem „Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie”.
5. WFOŚiGW w Warszawie informuje, że nie współpracował i nie współpracuje z żadną firmą wykonawczą ani consultingową w ramach realizowanych projektów (w tym: P.P. „Czyste Powietrze”, P.P. „Moja Woda”, P.P. „Agroenergia”).
6. WFOŚiGW w Warszawie w Warszawie informuje, iż nie wykonuje akcji promocyjnych poprzez inne firmy. WFOŚiGW w Warszawie nie podpisał też z żadną firmą współpracy celem promowania działań WFOŚiGW w Warszawie.
WFOŚiGW w Warszawie zaleca zachowanie ostrożności oraz weryfikację przedłożonych Państwu do podpisu dokumentów.
W przypadku wystąpienia każdej z wyżej opisanej sytuacji należy skontaktować się z WFOŚiGW w Warszawie na wskazany powyżej numer telefonu.
Dofinansowanie z WFOŚiGW w Warszawie na usunięcie azbestu z terenu gminy Puszcza Mariańska
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy
Informacja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie umowy z ceną dynamiczną
Szanowni Państwo,
od 24 sierpnia br. u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych - umowa z ceną dynamiczną.
W związku z tym, Urząd Regulacji Energetyki zainicjował ogólnopolską kampanię informacyjną dotyczącą takiej umowy. Jej celem jest edukowanie społeczeństwa oraz zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji, które pozwolą konsumentom podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru odpowiedniej dla nich oferty na rynku energii elektrycznej.
W załączeniu pismo Prezesa URE wraz z broszurą informacyjną, która w sposób przejrzysty i kompleksowy wyjaśnia zasady działania umowy z ceną dynamiczną.
Informacja dot. programu sterylizacji/kastracji oraz znakowania zwierząt właścicielskich
Informacja-przerwa w dostawie wody
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 326 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 12.11.2024
Informacja- Awaria sieci wodociągowej
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 332 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 19.11.2024
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 335 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 22.11.2024
Informacja
Stopnie Alarmowe
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 92, 1248 i 1684) podpisał Zarządzenia:
- nr 134 z dnia 26 listopada 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego CRP (2. stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 135 z dnia 26 listopada 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 136 z dnia 26 listopada 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej
się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
Zarządzenia obowiązują od dnia 1 grudnia 2024 roku, od godz. 00:00, do dnia 28 lutego 2025 roku do godz. 23:59.
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 355 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 11.12.2024
Informacja-przerwa w dostawie wody
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 359 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 16.12.2024
Praca PSZOK 24 i 31 grudnia 2024r.
W dniach 24 i 31.12.2024r. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Żyrardowie przy ul. Czystej 5, będzie pracował w skróconym wymiarze czasu do godz. 12:00
PreZero Service Centrum Sp. z o.o.
UWAGA !!!!!!!
Wójt Gminy Puszcza Mariańska informuje, że od dnia 1 stycznia 2025r. podmiotem odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałych jak również z nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe z terenu gminy Puszcza Mariańska
pozostaje firma:
PreZero Service Centrum Sp. z o.o.
ul. Armii Krajowej 49, 99-400 Łowicz
Ustalony został nowy harmonogram odbioru odpadów na rok 2025.
Proszę o dokładne zapoznanie się z harmonogramem wywozu.
Stawki za odpady komunalne w 2025r. dla mieszkańców nie ulegają zmianie.
W związku z obowiązkiem osiągania przez Gminy poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, apelujemy do wszystkich mieszkańców o prawidłową segregację odpadów komunalnych oraz kompostowanie we własnych kompostownikach odpadów ulegających biodegradacji.
Wójt Gminy
Krzysztof Boryna