Gmina Puszcza Mariańska

Program Ochrony Powietrza (POP)

Archiwum Program Ochrony Powietrza (POP)

Wcześniejsze artykuły znajdują się na stronie archiwalnej - link.

Ruszają kontrole domowych pieców i kotłów

RUSZAJĄ KONTROLE DOMOWYCH PIECÓW I KOTŁÓW

Z

Szanowni Mieszkańcy

rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim ruszają kontrole domowych pieców i kotłów na terenie Gminy. Będą one prowadzone przez pracowników Urzędu Gminy Puszcza Mariańska na podstawie upoważnienia udzielonego przez Wójta Gminy Puszcza Mariańska, działającego w oparciu o art. 379 ustawy – Prawo ochrony środowiska.

Każda gmina z terenu województwa mazowieckiego na podstawie Uchwały nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 08.09.2020r. w sprawie programu ochrony powietrza, dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu ma obowiązek przeprowadzenia określonej liczby kontroli na terenie Gminy. Oprócz kontroli interwencyjnych przeprowadzane są kontrole planowe, do których budynki wybierane są losowo. Kontrole mają przede wszystkim charakter edukacyjno – informacyjny, jednak zdarzają się przypadki spalania odpadów za co grozi mandat karny.

Jak wygląda taka kontrola?

Obecność właściciela budynku nie jest konieczna, wystarczy, aby był obecny dorosły domownik.

Kontrole przeprowadzane są w dwuosobowych składach przez upoważnionych przez Wójta pracowników Urzędu Gminy.

Kontrolowany jest zobowiązany umożliwić przeprowadzenie kontroli, jeśli jednak odmawia lub utrudnia czynności, wtedy pracownicy Urzędu mogą zwrócić się do miejscowego Komisariatu Policji o pomoc w prowadzeniu czynności kontrolnych. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.

Podczas kontroli sprawdza się:

·         klasę kotła, jego zawartość oraz popielnik,

  • najbliższe otoczenie pieca pod kątem obecności odpadów,
  • wilgotność drewna,

·         posiadanie certyfikatu jakości węgla oraz potwierdzenie zakupu.

Zostaje wykonana dokumentacja fotograficzna oraz przy stwierdzeniu nieprawidłowości może być pobrana próbka popiołu do analizy.

Z czynności kontrolnych sporządza się w dwóch egzemplarzach protokół, który podpisują kontrolujący oraz kontrolowany. Jeden egzemplarz protokołu otrzymuje kontrolowany.

Oprócz czynności kontrolnych prowadzona będzie również działalność edukacyjna na temat: czego w piecu nie można spalać, konieczności wymiany starych pozaklasowych źródeł ciepła na nowocześniejsze urządzenia grzewcze oraz                                         o możliwości uzyskania dofinansowania do tego rodzaju inwestycji.

Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej przewidziane zostały sankcje w postaci kary grzywny do 5000 zł nakładanej przez Sąd Rejonowy.

Jednocześnie informuję, iż z uwagi na prowadzony rejestr źródeł ciepła na terenie Gminy każdy kto wymieni źródło ciepła na nowe ma obowiązek zgłoszenia go do Gminy oraz do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Brak zgłoszenia skutkuje karą grzywny.

Ankieta dot. analizy problemu ubóstwa energetycznego

Analiza problemu ubóstwa energetycznego

Gminy Puszcza Mariańska

Wójt Gminy Puszcza Mariańska informuje, iż Gmina Puszcza Mariańska przystąpiła do przeprowadzenia analizy problemu zjawiska ubóstwa energetycznego.

Celem wykonania analizy problemu ubóstwa energetycznego jest stworzenie bazy danych osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, która umożliwi przygotowanie odpowiednich programów wsparcia dla mieszkańców oraz pozyskanie środków finansowych na ich realizację.

Konieczność wykonania przez Gminę Puszcza Mariańska analizy zjawiska ubóstwa energetycznego wynika z obowiązującego Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Mazowieckiego, przyjętego Uchwałą nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 8 września 2020 r. zmienionego Uchwałą nr 204/23 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 21 listopada 2023 r. - w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w którym zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu.

Ubóstwo energetyczne –  to zjawisko polegające na doświadczeniu trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania za rozsądną cenę, na które składa się utrzymanie adekwatnego standardu ciepła i zaopatrzenie w pozostałe rodzaje energii służące zaspokojeniu w adekwatny sposób podstawowych potrzeb funkcjonowania biologicznego i społecznego członków gospodarstwa domowego.

Głównymi czynnikami wpływającymi na ubóstwo energetyczne są: przyczyny techniczne (niski poziom efektywności energetycznej budynków, wadliwe działanie instalacji grzewczych), przyczyny ekonomiczne (bezrobocie, niskie dochody gospodarstw domowych, rosnące ceny energii i paliw), przyczyny związane z nieefektywnym korzystaniem z urządzeń grzewczych i elektrycznych.

W związku z powyższym bardzo proszę, aby osoby, które uważają, że są dotknięte zjawiskiem ubóstwa energetycznego wypełniły ankietę.

Ankietę można złożyć:

- bezpośrednio do Urzędu Gminy Puszcza Mariańska ul. Stanisława Papczyńskiego 1, 96-330 Puszcza Mariańska (Sekretariat)

- wysłać pocztą na adres: Urzędu Gminy Puszcza Mariańska ul. Stanisława Papczyńskiego 1, 96-330 Puszcza Mariańska (decyduje data wpływu do Urzędu)

- elektronicznie na adres: urzad@puszcza-marianska.pl

- wypełnić ankietę internetową pod adresem: https://forms.gle/DRXu6uAjdNwZzrwz7

Termin składania ankiet do 2 sierpnia 2024 r.

Do przeprowadzenia analizy zjawiska ubóstwa energetycznego na terenie naszej Gminy została upoważniona firma:

Zakład Analiz Środowiskowych Eko-Precyzja Czupryn Paweł, 43-450 Ustroń, ul. Sikorskiego 10.

Dane kontaktowe do podmiotu realizującego spis: 512 110 314 lub biuro@eko-precyzja.eu

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do mieszkańców o pomoc pracownikom ww. firmy podczas wykonywanych prac w zakresie udzielania informacji.

 

              Wójt Gminy Puszcza Mariańska

                           Krzysztof Boryna