nawigacja
Logo BIP
kartki
Agencja Rozwoju Mazowsza
Muzem Mazowsza Zachodniego Serwis Dziennika Ustaw Serwis Monitora Polskiego Więcej informacji Więcej informacji Więcej informacji Więcej informacji Gesipussa Żyroskop - wyższa jakość informacji Udział Stanisława Papczyńskiego w ocaleniu Polski i chrześcijańskiej Europy Więcej informacji
Rezerwacje

Informacja

12-10-2017

W dniu 10 listopada  2017 r. (piątek)

Urząd Gminy będzie nieczynny

Zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy

Puszcza Mariańska Nr 23/2017.

 

Szkoła Podstawowa w Walerianach po wprowadzeniu reformy oświatowej

02-10-2017


Naszym gościem jest dyrektor Szkoły Podstawowej w Walerianach Teresa Rakowska.

Red: Pani dyrektor oprócz tego, że pracuje pani w szkole zaangażowała się pani także w prace nowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Teresa Rakowska: Tak, to prawda, Koło jest kolejną organizacją w Walerianach, po Ochotniczej Straży Pożarnej, tam też mamy swoją siedzibę. Cieszę się bo o nas już słuchać i już nas widać. Teraz do Koła należy 31 pań. Prezesem jest radna i sołtys. Jesteśmy grupą aktywną, ostatnie spotkanie odbyło się w środę. Już planujemy wyjazd, zabawę 11 listopada od godziny 18 do 24. Zapraszamy wszystkich, dopiero zaczynamy tę naszą działalność.  Planujemy zrobić imprezę dla dzieci i zabawę sylwestrową.

Red: Wróćmy jednak do pracy Szkoły Podstawowej w Walerianach. Wy skrupulatnie liczycie dzieci i jakie są prognozy?

TR: W zerówce przyjmujemy 5 i 6 latki, mamy grupę 17 osób. W naszej szkole w związku z reformą została też 7 klasa, w której jest 7 dzieci. W sumie w naszej szkole uczy się teraz 70 dzieci. W klasach jest po 5 dzieci ale też i na przykład 11 osób.

Red: Szkoła ma duże tradycje, jakiś czas temu skończyła 55 lat, to centrum wsi, znajduje się tutaj boisko i plac zabaw.

TR: W 1965 roku nasza szkoła została oddana do użytku. Mamy boisko sportowe do siatkówki i koszykówki, plac zabaw który powstał z programu. W tym roku kalendarzowym budynek szkoły ma zostać docieplony, mamy parking. Wewnątrz budynku są bardzo ładne podłogi. Jeśli chodzi o wyposażenie to potrzebujemy jeszcze pomocy naukowych, w związku z reformą. Niebawem spiszę te wszystkie potrzebne zakupy. Najprawdopodobniej w klasach wydzielimy miejsca, gdzie pojawią się niezbędne pomoce naukowe w myśl nowych przepisów. Na razie jesteśmy na początku roku szkolnego.

Red: Pani dyrektor a jak wyglądają szacunki na kolejne lata?

TR: Z wykazu wynika, że już mniej dzieci nie będzie jednak trudno przypuszczać to okaże się w praktyce. Niektórzy rodzice nie są meldowani, inni są a mieszkają zupełnie gdzieś indziej. W tym roku w pierwszej klasie mamy 10 osób. Najmłodszych 5- latków mamy teraz 7 osób. W zerówce proponujemy zajęcia w zakresie pięciu godzin wymaganych, dzieci mają zapewnione też jeśli wyrażą chęć rodzice religię oraz zajęcia języka angielskiego. Te lekcje są bezpłatne.

Red: Jakie macie plany na nowy rok szkolny?

TR: Niebawem planujemy pasowanie pierwszaków, nie wiadomo kiedy odbędzie się ta uroczystość, nieraz bywa, że jest w październiku. Społeczność szkolną zaprosimy też na 11 listopada, na uroczystość 3 Maja, odbędą się w naszej szkole Biegi Niepodległościowe i Konstytucyjne, Jasełka, Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Dziecka, Sportu Szkolnego.

Red: Niebawem wyjeżdżacie do gospodarstwa agroturystycznego.

TR: Tak, do gospodarstwa agroturystycznego zamierzamy wyjechać jak tylko pozwoli na to pogoda. W piątek do naszej szkoły natomiast przyjedzie mobilne planetarium.

Red: Jak zmiany związane z reformą zaistniały w waszej szkole?

TR: Doszła siódma klasa, zostaje kilkoro dzieci, więc będzie lepiej. Ponadto zatrudniłam czterech nauczycieli dodatkowo do takich przedmiotów jak: chemia, fizyka, język niemiecki, język angielski, mamy także nowego księdza- katechetę.

Red: Czy przejrzała już pani podstawy programowe?

TR: Tak, są pewne nowości jednak wszystko okaże się w pracy.

Red: Dziękuję za rozmowę,

TR: Dziękuję.

 

 

Kamila Błońska z naszej gminy potrzebuje wsparcia

02-10-2017

Kamila Błońska, mieszkanka gminy Puszcza Mariańska potrzebuje pomocy. Kobieta choruje na Zespół Devica, chorobę uznawaną kiedyś za najostrzejszą postać stwardnienia rozsianego. Pomocą dla Kamili może być przeszczep komórek macierzystych, jednak zabieg jest kosztowny. Kamila Błońska zbiera pieniądze by móc z tej możliwości skorzystać. Kamila jest mamą córki, która także ciężko chorowała. 27-latka jest bardzo doświadczona przez los. Mieszkanka gminy Puszcza Mariańska jest pod opieką Fundacji Chodźmy Razem w Skierniewicach. W ramach fundacji podczas Skierniewickiego Święta Kwiatów Owoców i Warzyw zbierała pieniądze na operację, potrzebuje 150 tysięcy złotych. Udało się zebrać zaledwie 460 złotych. Każdy, kto chce pomóc kobiecie może to zrobić wpłacając pieniądze na konto. Zespół Devica to podstępna choroba, w przypadku Kamili dała o sobie znać w 2011 roku. Uporczywy ból głowy nie odpuszczał, doszło słabe widzenie. Najpierw trafiła do okulisty, później do szpitala. Pierwsza diagnoza brzmiała - stwardnienie rozsiane. Niestety Kamila była leczona długi czas na stwardnienie, co powodowało tylko pogłębianie się jej stanu. Choroba co chwila daje znaki. Kobieta nie widzi na lewe oko, posłuszeństwa odmówiła też noga, po kilku wlewach chemii udało się ją uratować, podobnie było z ręką. Była sparaliżowana. Na Zespół Devica w Polsce choruje niewiele osób, NFZ nie refunduje w tym przypadku potrzebnej operacji, przeszczepu komórek macierzystych. Ta mogłaby powstrzymać rozwój schorzenia. Kobieta nie ustaje w walce o zdrowie, zbiera pieniądze na przeszczep. Oprócz zbiórki w ramach Fundacji, w Internecie znajomi zaangażowali się w tak zwaną zrzutkę dla Kamili. Cały czas jest pod opieką szpitalną. - Przeszczep polega na oczyszczeniu mojego organizmu i rozpoczęciu jego funkcjonowania na nowo – mówi dziewczyna.

 

Gmina Puszcza Mariańska uczciła Dożynki

02-10-2017

Msza Święta w intencji rolników tradycyjnie rozpoczęła niedzielne Dożynki Gminy Puszcza Mariańska. Wójt Michał Staniak i Przewodniczący Rady Gminy Henryk Cebula złożyli życzenia rolnikom, podziękowali im za ciężką pracę i za to, że to dzięki nim na polskich stołach nigdy nie brakuje chleba. Starosta Wojciech Szustakiewicz podziękował za dobrą współpracę, jak to określił Puszcza Mariańska to wzorowa gmina. Starosta także podkreślił rolniczy trud i umiłowanie ziemi. Wójt Michał Staniak odczytał życzenia od parlamentarzystów: Macieja Małeckiego i Piotra Zgorzelskiego. Wśród zaproszonych gości byli samorządowcy, mieszkańcy, radni, sołtysi, przedstawiciele stowarzyszeń, strażacy, działacze społeczni, przedstawiciele instytucji. Nie zabrakło stoisk z produktami regionalnymi, pysznym, tradycyjnym jedzeniem, grochówką strażacką czy pierogami. Cała społeczność Gminy włączyła się w obchody, na scenie było bardzo artystycznie a to za sprawą Jarzębinek, Żyrardowskiej Kapeli Instrumentalnej, Jacka Mirowskiego i innych. Swoje pozdrowienia złożyli przedstawiciele KRUS oraz Mazowieckiej Izby Rolniczej, na scenie pojawił się też z życzeniami Stanisław Linart Wójt sąsiedniego Bolimowa. Święto upłynęło w bardzo przyjaznej atmosferze, na koniec była dyskoteka, nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. W międzyczasie w Galerii U Nas otwarta została nowa wystawa malarstwa a Izba Historyczna prezentowała swoje zbiory w nowych gablotach, które pojawiły się dzięki wsparciu Wójta Gminy Michała Staniaka.

 

Komunikat

20-09-2017

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Rawki” informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zakres tematyczny: Budowa lub przebudowa ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej.

 

Informacja dla rolników

15-09-2017
 

Akcja sprzątanie świata

14-09-2017
Już w ten weekend wielka społeczna akcja na rzecz poszanowania środowiska!
Nie ma śmieci – są surowce!
Akcja Sprzątanie świata – Polska 2017
15-16-17 września 2017
 

Galeria U Nas w Puszczy Mariańskiej

31-08-2017

Powstała przed laty, dokładnie w kwietniu 2011roku z inicjatywy Mirosławy Łady i lokalnych artystów. To miejsce które przyciąga twórców, społeczność lokalną, wszystkich wrażliwych na piękno kultury i sztuki. Tutaj wystawiali swoje prace twórcy, wśród nich między innymi ilustratorka książek Maria Ekier, Katarzyna Szczechowicz- mieszkanka Puszczy Mariańskiej, która jak mówi- malarstwo wypływa z jej serca, tajniki sztuki zgłębia sama. Za sprzedane obrazy kupiła motocykl- by realizować swoją kolejną miłość. To tutaj znalazły swoje miejsce dzieła Anny Pokory, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dla pani Anny inspiracją stał się balet, dostrzegalny w jej dziełach. W Galerii prezentowane było rękodzieło artystyczne, wystawa to finał przeprowadzonych warsztatów. Mieszkańcy w Galerii U Nas zapoznali się z reprezentantami ginących zawodów. Prezentowane były też prace Krzysztofa Zawadzkiego. Wystawa przedstawiała fascynację autora sztuką Japonii. W grafikach artysta zastosował trudną i pracochłonną odmianę drzeworytu tzw. nishiki-e o charakterystycznym obrazie ,,brokatowym”. Zawsze w działaniach Galerii wspierał także niestety nieżyjący już Piotr Korczak-Idziński. Dzięki wójtowi gminy Puszcza Mariańska, Michałowi Staniakowi, Grupa U Nas ma swoją siedzibę w centrum Puszczy Mariańskiej, w zabytkowym budynku starej szkoły z czasów Komisji Edukacji Narodowej. Do Galerii można przyjść na herbatę, kawę, spotkać się ze znajomymi, obejrzeć aktualne wystawy. Galeria jest czynna we wtorki i czwartki od godziny 16:00 do 20:00, ponieważ członkowie Grupy chętnie tutaj dyżurują - mówi Joanna Kobińska, która jest stałą uczestniczką zajęć artystycznych. Pierwsza z wystaw jak przypomina Joanna Kobińska prezentowała twórczość artystów Grupy U Nas: Edyty Stępniak – która pokazała sztukę układania kwiatów suszonych, Katarzyny Szczechowicz –która malowała na szkle, płótnie, Elżbiety i Piotra Korczak-Idzińskich – którzy projektowali i wykonywali biżuterię, Lidii Jagury – która haftowała obrazy, wykonywała biżuterię ale też kompozycje kwiatowe, Tadeusza Smolińskiego- rzeźbiarza, Tamary Wrońskiej- malarki, Joanny Kobińskiej która wykonywała biżuterię według własnych pomysłów, Ryszarda Pękały – który przygotował fotografię artystyczną, Marianny Gołębiowskiej która zaprezentowała wyroby wykonane haftem i na szydełku, ozdoby z różnych materiałów, ozdoby bożonarodzeniowe oraz wielkanocne, Marii Korczak-Idzińskiej która pokazała prace malarskie i Barbary Markuszewskiej która malowała na płótnie.

 

 

Krystyna Woźniak wieloletnia Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej przechodzi na emeryturę

31-08-2017

Krystyna Woźniak wieloletnia Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej przechodzi na emeryturę.

,,Młodzieży zawsze powtarzam i zrobię tak raz jeszcze. Proszę Was, realizujcie swoje cele, bądźcie sobą, spełniajcie marzenia!”

Naszym gościem jest Krystyna Woźniak wieloletnia Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej.

Red: Pani Dyrektor, przechodzi Pani na emeryturę, trudna to była decyzja dla Pani?

Krystyna Woźniak: Tak, to była trudna decyzja jednak przemyślana. Wiem, że jest to mój trzeci etap życia. Pierwszy etap dotyczył nauki, później już praca zawodowa, teraz służenie mojej rodzinie. Nosiłam się z tym zamierzeniem przejścia na emeryturę od jakiegoś czasu. Potrzebowałam roku by decyzję podjąć. Podczas spotkania wielkanocnego jakie organizowaliśmy w naszych szkołach zakomunikowałam koleżankom i kolegom o moim postanowieniu. Nie wiem czy dobrze zrobiłam, może przyjdzie czas refleksji. Cieszę się, że zrobiłam swoje, teraz czas na zmiany.

Red: Pani Dyrektor ilu wychowanków przez te wszystkie lata Pani miała?

KW: Jak będę miała dużo wolnego czasu to policzę. Z pewnością moi wychowankowie pokończyli już szkoły, przyprowadzają swoje dzieci do przedszkola i szkół. Do pracy poszłam w 1976 roku, zatrudnienie otrzymałam w placówce w Starym Łajszczewie. Pochodzę z Gminy Rawa Mazowiecka, kiedy otrzymałam z Kuratorium skierowanie do pierwszej pracy nie wiedziałam nawet gdzie jest położona miejscowość Stary Łajszczew. Szybko się oswoiłam, podjęłam pracę, byłam najmłodsza z pracowników. W 1977 roku powstała filia z klasami 1-3,  w tym budynku pojawił się też Państwowy Zakład Wychowawczy dla dzieci upośledzonych w stopniu lekkim i umiarkowanym. Powierzono mi funkcję kierownika fili. Byłam młoda i przerażona, natrafiłam na bardzo przyjazne osoby. Została rzucona na głęboką wodę. Otrzymałam dużą odpowiedzialność. Kierowałam filią do 1983 roku, później zostałam dyrektorem szkoły w Starym Łajszczewie, gdzie pracowałam do roku 2000. W 2000 roku uchwałą Rady Gminy szkoła w Starym Łajszczewie została zlikwidowana a klasy 1-3 przeszły do Szkoły Podstawowej a ja dostałam pracę w Puszczy Mariańskiej właśnie w Szkole Podstawowej, gdzie przez dwa lata byłam zastępcą Dyrektora. W 2002 roku został ogłoszony konkurs na Dyrektora placówki, ja go wygrałam. Do tej szkoły sukcesywnie były włączane inne placówki, w Kamionie, Korabiewicach, Przedszkole a później powstało tutaj także Gimnazjum.

Red: Pani Dyrektor zarządzała Pani ale też cały czas była nauczycielką. Czym się Pani kierowała przez te wszystkie lata ?

KW: Dyrektorem się bywa, człowiekiem się jest. Przez te wszystkie lata byłam nauczycielem. Najpierw prowadziłam nauczanie początkowe, później uczyłam historii, która jest moją pasją. Pragnęłam wpajać młodym ludziom miłość do nauki, nie tylko do swojego przedmiotu ale też innych. Zachęcałam do starania się, cieszyło mnie każde osiągnięcie młodego człowieka, przeżywałam każdą porażkę.

Red: Czym się Pani kierowała w zarządzaniu szkołą?

KW: Zawsze starałam się być otwarta. Zawsze wyjaśniałam zawiłe sytuacje. O wszystkim mówiłam wprost. Pracowałam ze wspaniałymi ludźmi, ten sukces który osiągnęliśmy jest nasz wspólny. Cieszę się, że nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje. Ich wysokie kwalifikacje wpływają na jakość kształcenia.

Red: Pani Dyrektor otrzymała Pani wiele życzeń, które słowa zostaną w Pani sercu szczególnie?

KW: Myślałam, że w sposób cichy przejdę na emeryturę. A tutaj taka niespodzianka z udziałem dzieci, młodzieży, pracowników szkoły, samorządu, rodziców. W przededniu zakończenia roku szkolnego podczas apelu było bardzo wzruszająco. Społeczność mojej szkoły biła mi brawo, odśpiewali piękne- Sto lat! Wtedy zdałam sobie sprawę, że ludzie których bardzo szanuje i kocham odwzajemnili moje uczucia. Oddałam im serce ze wzajemnością. Jestem bardzo szczęśliwa, że tak wspaniale mi się pracowało. Młodzieży zawsze powtarzam i zrobię tak raz jeszcze. Proszę Was, realizujcie swoje cele, bądźcie sobą, spełniajcie marzenia! Przez te wszystkie lata pracy zaledwie 30 dni spędziłam na zwolnieniu lekarskim. Wspólnie odnieśliśmy sukces!

Red: Pani Dyrektor, kto teraz przejmie stery?

KW:  Konkurs wygrała dotychczasowa wicedyrektor- Dorota Monkiewicz. To młoda, otwarta, prężna i pełna inicjatywy osoba. Ja już deklaruję, że przybędę na uroczystości 100-lecia placówki.

Red: Serdecznie dziękuję za rozmowę,

KW: Dziękuję bardzo.

 

 

Wywiad z Wójtem Puszczy Mariańskiej

31-08-2017


Budowa świetlicy w Korabiewicach, nowe parkingi i nowa sala w przedszkolu- w Gminie Puszcza Mariańska trwają inwestycje oświatowe.

Na te i inne tematy w rozmowie z Wójtem Puszczy Mariańskiej Michałem Staniakiem.

Red: Panie Wójcie wakacje w pełni, czy Pan już po wypoczynku?

Michał Staniak: Tak, ja już wypocząłem, w tym roku wakacje spędzałem nad polskim morzem. Pogoda była średnia ale wypoczynek bardzo udany.

Red: Panie Wójcie dzieci mają wakacje, tymczasem to najlepszy moment na prace i remonty w placówkach oświatowych. Nim o tym, proszę powiedzieć czy jesteście przygotowani do reformy oświatowej?

MS: Bardzo się cieszę, bo akurat w Gminie Puszcza Mariańska wielkich zmian nie będzie, raczej u nas to taka papierowa reforma. Nauczyciele nie stracą pracy, nie ma nerwówki. W ciągu trzech lat wygaszania gimnazjów część starszych pracowników odejdzie na emerytury, zastąpią ich młodzi pracownicy. Wakacje to najlepszy czas na remonty i przygotowania do nowego roku szkolnego. W Puszczy Mariańskiej przy szkole budujemy bieżnię i odcinek do skoku w dal. Chcemy by dzieci miały bardzo dobre warunki do uprawiania sportu.

Red: Ale to nie jest jedyna inwestycja oświatowa jaką teraz realizujecie.

MS: Tak, to prawda. Przy Szkole w Korabiewicach planujemy pobudować świetlicę z łącznikiem, szatnią, kotłownią. Mamy projekt, myślę, że do końca sierpnia przyszłego roku ta świetlica już zostanie oddana do użytkowania. W te wakacje utwardzamy przyszkolne place, żeby było wygodniej zarówno dla dzieci, nauczycieli, pracowników placówek i rodziców. Inwestycja taka prowadzona jest przy szkole w Walerianach, ale także przy szkole w Bartnikach, gdzie uczy się już ponad 400 dzieci. Utwardzany jest plac przy przedszkolu w Puszczy Mariańskiej, przy liceum także powstaje parking. To doskonałe uzupełnienie inwestycji sportowej starostwa. Teraz modernizujemy także kolejne pomieszczenia w przedszkolu w Puszczy Mariańskiej. W tym roku w placówce mamy jedną grupę więcej, dlatego specjalnie dla dzieci przygotowujemy dodatkową salę, wygospodarowaliśmy część budynku, czekamy na finał tych robót. Ponadto w szkole w Bartnikach trwa malowanie lamperii, częściowe malowanie ścian.

Red: Panie Wójcie a jakie jest Pana zdanie na temat reformy oświatowej?

MS: Ja kończyłem ośmioklasową szkołę. Myślę, że reforma jest korzystna dla liceów. Szkoła średnia będzie się mogła bardziej zająć uczniem, a młody człowiek będzie miał więcej czasu na przemyślenie swojej decyzji dotyczącej przyszłości zawodowej.  

Red: Panie Wójcie jak wysokie są roczne środki przeznaczane na oświatę?

MS: Gminna oświata kosztuje w granicach 7,8 milionów złotych. Nasz roczny budżet z programem ,,Rodzina 500 plus” kształtuje się na poziomie 33 milionów złotych. Z budżetu do oświaty dokładamy około 2 miliony złotych rocznie.

Red: Poza inwestycjami oświatowymi, w wakacje w Państwa Gminie wiele się działo jeśli chodzi o remonty dróg.

MS: Tak, to prawda. Na szczęście już jesteśmy po. Utrudnienia w ruchu się skończyły, mamy ładne drogi. Przed kilkoma zaledwie dniami został odebrany odcinek drogi, bardzo ważny dla naszej Gminy przy dworcu w Radziwiłłowie. Bardzo porządna praca, wykonana przez Starostwo Powiatowe w Żyrardowie. Ruch jest sprawny, bezpieczny. Nasze drogi gminne także realizujemy, w tym momencie pracujemy również nad wodociągami.

Red: Dziękuję za rozmowę,

MS: Dziękuję.

 

 

 
Odwiedziło nas już 41926765 osób.