nawigacja
Logo BIP
kartki
Agencja Rozwoju Mazowsza
Muzem Mazowsza Zachodniego Serwis Dziennika Ustaw Serwis Monitora Polskiego Więcej informacji Więcej informacji Więcej informacji Więcej informacji Gesipussa Żyroskop - wyższa jakość informacji Udział Stanisława Papczyńskiego w ocaleniu Polski i chrześcijańskiej Europy Więcej informacji

Szkoła Podstawowa w Walerianach po wprowadzeniu reformy oświatowej

02-10-2017


Naszym gościem jest dyrektor Szkoły Podstawowej w Walerianach Teresa Rakowska.

Red: Pani dyrektor oprócz tego, że pracuje pani w szkole zaangażowała się pani także w prace nowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Teresa Rakowska: Tak, to prawda, Koło jest kolejną organizacją w Walerianach, po Ochotniczej Straży Pożarnej, tam też mamy swoją siedzibę. Cieszę się bo o nas już słuchać i już nas widać. Teraz do Koła należy 31 pań. Prezesem jest radna i sołtys. Jesteśmy grupą aktywną, ostatnie spotkanie odbyło się w środę. Już planujemy wyjazd, zabawę 11 listopada od godziny 18 do 24. Zapraszamy wszystkich, dopiero zaczynamy tę naszą działalność.  Planujemy zrobić imprezę dla dzieci i zabawę sylwestrową.

Red: Wróćmy jednak do pracy Szkoły Podstawowej w Walerianach. Wy skrupulatnie liczycie dzieci i jakie są prognozy?

TR: W zerówce przyjmujemy 5 i 6 latki, mamy grupę 17 osób. W naszej szkole w związku z reformą została też 7 klasa, w której jest 7 dzieci. W sumie w naszej szkole uczy się teraz 70 dzieci. W klasach jest po 5 dzieci ale też i na przykład 11 osób.

Red: Szkoła ma duże tradycje, jakiś czas temu skończyła 55 lat, to centrum wsi, znajduje się tutaj boisko i plac zabaw.

TR: W 1965 roku nasza szkoła została oddana do użytku. Mamy boisko sportowe do siatkówki i koszykówki, plac zabaw który powstał z programu. W tym roku kalendarzowym budynek szkoły ma zostać docieplony, mamy parking. Wewnątrz budynku są bardzo ładne podłogi. Jeśli chodzi o wyposażenie to potrzebujemy jeszcze pomocy naukowych, w związku z reformą. Niebawem spiszę te wszystkie potrzebne zakupy. Najprawdopodobniej w klasach wydzielimy miejsca, gdzie pojawią się niezbędne pomoce naukowe w myśl nowych przepisów. Na razie jesteśmy na początku roku szkolnego.

Red: Pani dyrektor a jak wyglądają szacunki na kolejne lata?

TR: Z wykazu wynika, że już mniej dzieci nie będzie jednak trudno przypuszczać to okaże się w praktyce. Niektórzy rodzice nie są meldowani, inni są a mieszkają zupełnie gdzieś indziej. W tym roku w pierwszej klasie mamy 10 osób. Najmłodszych 5- latków mamy teraz 7 osób. W zerówce proponujemy zajęcia w zakresie pięciu godzin wymaganych, dzieci mają zapewnione też jeśli wyrażą chęć rodzice religię oraz zajęcia języka angielskiego. Te lekcje są bezpłatne.

Red: Jakie macie plany na nowy rok szkolny?

TR: Niebawem planujemy pasowanie pierwszaków, nie wiadomo kiedy odbędzie się ta uroczystość, nieraz bywa, że jest w październiku. Społeczność szkolną zaprosimy też na 11 listopada, na uroczystość 3 Maja, odbędą się w naszej szkole Biegi Niepodległościowe i Konstytucyjne, Jasełka, Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Dziecka, Sportu Szkolnego.

Red: Niebawem wyjeżdżacie do gospodarstwa agroturystycznego.

TR: Tak, do gospodarstwa agroturystycznego zamierzamy wyjechać jak tylko pozwoli na to pogoda. W piątek do naszej szkoły natomiast przyjedzie mobilne planetarium.

Red: Jak zmiany związane z reformą zaistniały w waszej szkole?

TR: Doszła siódma klasa, zostaje kilkoro dzieci, więc będzie lepiej. Ponadto zatrudniłam czterech nauczycieli dodatkowo do takich przedmiotów jak: chemia, fizyka, język niemiecki, język angielski, mamy także nowego księdza- katechetę.

Red: Czy przejrzała już pani podstawy programowe?

TR: Tak, są pewne nowości jednak wszystko okaże się w pracy.

Red: Dziękuję za rozmowę,

TR: Dziękuję.

 

 

Zdjęcia

 
Odwiedziło nas już 44347822 osób.